قهوه کافئین دار یا قهوه بدون کافئین ؟

میلیون ها نفر در سراسر جهان برای شروع روز خود از قهوه تازه دم کرده استفاده می کنند. فنجان قهوه صبحگاهی می تواند برای بیدار شدن از خواب یا تامین انرژی بیشتر در طول روز استفاده شود. فنجان دیگر قهوه بعد از یک روزکاری در آخر روز استفاده می شود که وجه تمایز این دو فنجان میزان کافئین مجاز در هرکدام است. در واقع نمی توان قهوه کافئین دار یا بدون کافئین را از هم جدا کرد. بلکه بهتر است ویژگی منحصربه فرد هرکدام اطلاعات لازم را داشته باشید.

در ادامه به فواید و مضررات قهوه کافئین دار و بدون کافئین اشاره خواهیم کرد.

قهوه بدون کافئین

قهوه کافئین دار یا بدون کافئین

قهوه ای است که کمترین میزان کافئین در دانه آن وجود دارد. در این نوع قهوه معمولا در هر فنجان معادل 0 الی 7 میلی گرم کافئین وجود دارد. از طرفی قهوه های معمولی نسبت به نوع خاص آن 70 الی 140 میلی گرم در خود کافئین دارند. قهوه های بدون کافئین نه تنها میزان کمتری از کافئین در خود دارند بلکه از لحاظ طعمی کاملا متفاوت هستند و با قهوه های معمولی فرق می کنند.

فواید قهوه بدون کافئین

با این وجود استفاده از یک فنجان قهوه بدون کافئین نیز می تواند فوایدی به همراه داشته باشد که به چند مورد آن ها اشاره می کنیم.

خواب بهتر

اگر به نوشیدن قهوه بعد از وعده شام علاقه مند هستید، قهوه بدون کافئین بهترین گزینه برای شما خواهد بود. چرا که میزان کمتر کافئین شما را در شب بیدار نگه نمی دارد.

سم زدایی

اگر انتخاب شما یک سبک زندگی سالم است و زیاد با تلخی قهوه کنار نمی آیید، استفاده از قهوه بدون کافئین می تواند جای خود را در رژیم غذایی خود باز کند. قهوه کم کافئین نیز حاوی حاوی ویتامین B3 که به سم زدایی بدن کمک کرده و باعث کنترل استرس و اضطراب می شود.

آنتی اکسیدان

آنتی اکسیدان ها دستگاه ایمنی بدن را تقویت کرده و با رادیکال های آزاد مبارزه می کنند و سلامت بدن شما را بهبود می بخشند. اگر به دنبال لذت از یک فنجان قهوه عربیکا بدون کافئین با عطر و طعم دلخواهتان هستید، انتخابتان درست است. قهوه بدون کافئین همچنان حاوی آنتی اکسیدان است اما نسبت به نوع معمولی قهوه، مقدار آن کمتر است.

حساسیت به کافئین

ممکن است برخی افراد به میزان مشخصی از کافئین قهوه از خود حساسیت نشان بدهند. انتخاب قهوه ملایم با میزان عربیکای بیشتر راه چاره است. اما چگونه می توان متوجه شد که بیش از حد کافئین مصرف کرده اید؟

میزان سازگاری هر فرد با کافئین تا حدودی متفاوت است. اما به طور کلی استفاده بیش از حد کافئین می تواند علائم زیر را به همراه داشته باشد.

حافظه بهتر

آنتی اکسیدان های موجود در قهوه به بهبود حافظه کمک می کند. یک نمونه قهوه بدون کافئین، قهوه کلمبیا تلنت است.

مضررات قهوه بدون کافئین

قهوه کافئین دار یا بدون کافئین

عدم افزایش انرژی

در حالی که قهوه های معمولی به ما انرژی زیادی می دهند، قهوه های بدون کافئین اینگونه نخواهند بود. میزان بسیار کمتر کافئین آن می تواند دلیل این موضوع باشد.

آنتی اکسیدان و مواد مغذی کمتر

قهوه معمولی مقدار بیشتری مواد مغذی و آنتی اکسیدان نسبت به قهوه بدون کافئین دارد.

قهوه کافئین دار

کافئین تنها در قهوه یافت نمی شود. میتوان تقریبا نام 60 گیاه را برد که حاوی کافئین هستند. از ویژگی های کافئین می توان به بهبود عملکرد مغز اشاره نمود. از طرفی در عملکردهای ورزشی موثر و می تواند ظرفیت تحمل را افزایش دهد. استفاده کافئین در جلوگیری از ابتلا به دیابت و تمرکز نیز موثر است. خرید قهوه کافئین دار تلنت

البته قابل به ذکر است که استفاده بیش از اندازه و مجاز کافئین در طول روز، نه تنها باعث استفاده از فواید آن نمیشود بلکه مضررات جبران ناپذیری خواهد داشت.

قهوه بدون کافئین خوب است یا بد ؟

قهوه یک نوشیدنی خوشمزه و خوش عطر است. بنا به استفاده شما در زمان روز، باید نوع و میزان کافئین آن را برای خودتان مشخص کنید. قهوه به هر نوعی که باشد فواید سلامتی را به شما خواهد رساند.

‫0/5 ‫(0 نظر)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.