کافئین چیست ؟ همه چیز در مورد کافئین

قهوه یکی از محبوب ترین نوشیدنی های جهان است که حاوی یک محرک محبوب به نام کافئین است. بسیاری از مردم بلافاصله بعد از بیرون آمدن از تخت خوابشان به سراغ یک فنجان قهوه می روند. اما یک فنجان قهوه چقدر شما را پرانرژی و بیدار نگه می دارد ؟ کافئین چیست که اینگونه باعث هوشیاری می شود ؟

در واقع کافئین یک محرک طبیعی است که با تحریک مغز و سیستم عصبی باعث افزایش میزان تمرکز و هوشیاری می شود. کافئین به صورت طبیعی در انواع قهوه و برگ چای دیده می شود. اگرچه امروزه در اکثر نوشیدنی های انرژی زا و نوشابه ها از این عامل محرک زا استفاده می کنند.

میزان کافئین

کافئین یک داروی آشنا است که سیستم عصبی را تحریک می کند. با ورود کافئین به بدن، ضربان قلب و فشار خون افزایش می یاد که در نتیجه احساس سرخوشی و انرژی و از طرفی با بهبود خلق و خو به فرد دست می دهد.

عملکرد کافئین در بدن بسیار سریع اتفاق می افتد. به این صورت که تنها در عرض چند دقیقه می توان متوجه اثرات آن شد. کافئین تا زمانی که کل بدن را متابولیزه کند دوام می آورد که این مدت زمان به عوامل مختلفی بستگی دارد. کافئین و میزان تاثیر آن در هر فرد می تواند کاملا متفاوت باشد. ممکن است این اثرات در برخی افراد بیشتر از دیگران باقی بماند.

فواید کافئین

کافئین چیست ؟

  1. کافئین پس از استفاده، به سرعت جذب بدن می شود اما اصلی ترین تاثیر آن بر روی مغز است. کافئین با مسدود کردن اثرات آدنوزین که یک انتقال دهنده عصبی است باعث آرامش مغز می شود. آدنوزین باعث احساس تمایل به خواب می شود که از طرفی با مسدود سازی آن، احساس خستگی کمتری می کنید. در نتیجه به بیدار ماندن شما کمک می کند.
  2. کافئین می تواند باعث بهبود خلق و خو و عملکرد مغذی شود. اما میزان استفاده بیشتر به معنی خلق و خوی بهتر نیست. همچنین کافئین متابولیسم را افزایش می دهد که باعث افزایش چربی سوزی و کمک به لاغری می شود. افزایش متابولیسم بهترین عملکرد را برای ورزشکاران فراهم می کند.
  3. برخلاف شنیده ها، کافئین خطر بیماری قلبی را افزایش نمی دهد. در واقع شواهد نشان می دهد که زنان و مردانی که به صورت منظم و روزانه قهوه استفاده کرده اند 16 تا 18 درصد کمتر در معرض بیماری های قلبی هستند.
  4. مصرف قهوه بدون کافئین مسبب کاهش خطر ابتلا به دیابت نیز می شود. این نشان می دهد که ترکیبات مفید موجود در دانه قهوه می تواند از دیابت نوع 2 محافظت کند.
  5. از دیگر فواید قهوه و کافئین می توان به محافظت از کبد، افزایش طول عمر، کاهش خطر ابتلا به سرطان، محافظت از پوست و سلامت روده می شود. ترکیب سیاه تلنت، یکی از پرکافئین ترین محصولات ارائه شده فروشگاه تلنت می باشد و حاوی قهوه 100% ربوستا است.

متابولیسم کافئین چیست و چقدر طول می کشد ؟

نیمه عمر یا بیشترین میزان تاثیرگذاری کافئین حدود 5 ساعت است. افرادی که حدود 40 میلی گرم کافئین استفاده می کنند بعد از حدود 5 ساعت همچنان 20 میلی گرم کافئین در بدنشان باقی می ماند. اثرات کافئین محدودیت زمانی مشخصی ندارد. تاثیرات قهوه به عوامل مختلفی مانند سن، وزن و حساسیت فرد به کافئین بستگی دارد.

چه زمانی اثرات کافئین به اوج خود می رسد ؟

بعد از سرو یک فنجان قهوه و ورود کافئین به بدن، اثرات قهوه روندی سریع و حدود 15 تا 45 دقیقه بعد از مصرف آن به اوج خود می رسد. اکثر افراد این زمان را کاملا متوجه می شوند که همراه با انرژی زیاد است.

کافئین چگونه بر خواب تاثیر می گذارد ؟

با وجود تاثیرات پلکانی قهوه و از بین رفتن اثرات آن، کافئین می تواند در طول روز در بدن باقی بماند. حساسیت هر فرد به میزان کافئین می تواند منجر به خواب با کیفیت بیشتر یا کمتر در سیکل خواب شود.

عوارض جانبی کافئین

اثرات جانبی استفاده بیش از حد کافئین را به راحتی می توان تشخیص داد. برخی از علائم مصرف بیش از حد کافئین شامل موارد زیر می شود.

در صورت حساسیت به کافئین می توانید با پزشک خود جهت استفاده از محصولات کافئین دار مشورت کنید. با این حال یکی از ملایم ترین قهوه های ارائه شده تلنت، ترکیب زرد که حاوی دانه های 100% عربیکا است. طعم یادهای ترکیب زرد شامل انار، گریپ فروت، چای سیاه و فندق می شود.

سخن پایانی

امروزه کافئین را می توان در برگ های چای، کاکائو، قهوه، نوشابه و نوشیدنی های انرژی زا پیدا کرد. یکی از بهترین راه های استفاده از خواص کافئین، یک فنجان قهوه است که با توجه به نوع دانه قهوه، کافئین آن متغییر است. با وجود خواص بی نظیر کافئین، باید در مصرف آن محتاط بود تا دچار عوارض جانبی آن نشد. میزان حساسیت هر فرد به کافئین می تواند متفاوت باشد. با این وجود تیم تلنت بازه ای از مرغوب ترین قهوه های عربیکا با کم ترین میزان کافئین تا ربوستا با بیشترین میزان کافئین را برای افراد تهیه و عرضه می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.