دم آوری قهوه با دستگاه قهوه ساز کپسولی

بسیاری از افراد در سراسر جهان روز خود را با نوشیدن قهوه آغاز می کنند. در حقیقت قهوه عامل هوشیاری و بیداری آن ها به حساب می آید. اما گاهاً درست کردن قهوه با ابزار و ماشین آلات پیچیده برای ما دشوار بوده و یا فقط به دنبال نوشیدن یک فنجان قهوه هستیم. به منظور تسهیل فرآیند دم آوری قهوه، برخی از کمپانی ها غلاف ها و کپسول های از پیش بسته بندی شده ای که داخل یک دستگاه مخصوص قرار می گیرد را ساخته و در اختیار علاقه مندان قهوه قرار داده اند. به این نوع از قهوه که غالباً کپسولی خوانده می شود، ESE که مخفف عبارت ‘Easy Espresso Serve’ به معنای «سرو آسان اسپرسو» هم می گوییم. در این مقاله از وبسایت قهوهٔ تلنت شما را با نحوهٔ دم آوری قهوه با دستگاه قهوه ساز کپسولی آشنا می کنیم.

کپسول قهوه چیست

کپسول قهوه چیست؟

قبل از اینکه به سراغ ماهیت کپسول های قهوه برویم، باید کمی بیشتر در مورد روش دم آوری با استفاده از دستگاه های قهوه ساز کپسولی بدانیم. قهوه سازهای کپسولی قهوه را با روش تحت فشار یا under pressure عصاره گیری می کنند. روش تحت فشار به عنوان عبوردادن آب داغ از میان قهوهٔ آسیاب شده توسط فشار بالا تعریف می شود. قهوهٔ آسیاب شده درون فیلتر مخصوص بسکت قرار گرفته و فشرده می شود. زمان عصاره گیری ایده آل در روش تحت فشار حداکثر ۲۰ ثانیه است. پس از این مدت، می توانید از یک نوشیدنی قهوهٔ خوشایند با کرمای بسیار زیبا لذت ببرید.

کاربردی، بهداشتی و آسان برای استفاده، بسته های یکبار مصرف قهوه به لطف این ویژگی ها بسیاری از دوستداران قهوه را تسخیر کرده اند. به طورکلی زمانی که با دستگاه های قهوه ساز کپسولی سروکار داریم، با دو نوع بسته بندی قهوه روبرو هستیم: بسته بندی کپسولی (Coffee Capsule) و غلاف قهوه (Coffee Pod). اساساً تفاوت های زیادی بین غلاف و کپسول وجود دارد.

هم غلاف و هم کپسول، بسته های قهوهٔ ازپیش اندازه گیری شده هستند. استفاده از این بسته ها بسیار آسان است؛ کافیست یکی از این بسته ها را در دستگاه قهوه ساز مخصوص قرار دهید و دکمهٔ شروع عصاره گیری را فشار دهید. به لطف این بسته ها آماده سازی قهوه سرعت بیشتری گرفته، دیگر نیازی به پرکردن فیلتر و تمیزکردن آن ندارید. از طرف دیگر، نتیجهٔ محصول نهایی غالباً یکسان و باثبات است، چرا که قهوهٔ داخل بسته ها از میزان یکسان، سایز آسیاب یکسان و تمپ یکسان برخوردار است.

تفاوت پاد قهوه با کسول قهوه

تفاوت پاد قهوه با کپسول قهوه

تفاوت اصلی بین غلاف یا پاد قهوه و کپسول قهوه در حقیقت در نحوهٔ بسته بندی آن هاست؛ پادها از کاغذ قابل بازیافت ساخته می شوند، در حالی که جنس کپسول ها پلاستیکی یا آلومینیومی است. تفاوت دیگر در نوع دستگاه مناسب برای هر کدام است. به طور مثال، دستگاه های قهوه ساز اهرمی Pontevecchio با پاد قهوه سازگار است اما برای کپسول مناسب نیست.

اگرچه نتیجهٔ نهایی تقریباً یکسان است، اما تفاوت بین غلاف و کپسول قهوه به ویژگی های آن ها به ویژه ساختارشان بستگی دارد. پادهای قهوه شباهت زیادی به چای کیسه ای دارند. برای استفاده از پاد قهوه تنها لازم است آن را داخل فیلتر مخصوص دستگاه قرار داده و دکمهٔ دم آوری را بزنید. اما کپسول های قهوه بسته های پلاستیکی با آلومینیومی حاوی قهوهٔ آسیاب شده هستند. به طور معمول استوانه ای شکل بوده و قسمت بالایی آن ها از آلومینیوم ساخته شده است. کپسول های قهوه فقط در دستگاه های قهوه ساز کپسولی قابل استفاده هستند.

از دیگر تفاوت های بین پاد و کپسول قهوه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. کپسول های قهوه حاوی ۵ گرم و پادهای قهوه حاوی ۷ گرم قهوهٔ آسیاب شده اند.
  2. پادهای قهوه نسبت به کپسول ها از قیمت کمتری برخوردار هستند.
  3. برای عصاره گیری با کپسول های قهوه به فشار بیشتری نیاز است، در صورتی که پادها به فشار کمتری نیاز دارند.

همانطور که پیشتر ذکر شد، پادهای قهوه از کاغذ قابل بازیافت تهیه می شوند و به همین دلیل اثرات فاجعه بار کپسول ها بر محیط زیست را ندارند

طرز تهیهٔ قهوه با قهوه ساز کپسولی

طرز تهیه قهوه با قهوه ساز کپسولی

برای استفاده از دستگاه های کپسولی یا مخصوص پاد قهوه می توانید مراحل زیر را دنبال کنید:

1) مخزن آب دستگاه را پر کنید. مطمئن شوید که از آب خنک و تمیز استفاده می کنید. پیشنهاد ما استفاده از آب تصفیه شده است.
2) در صورتی که از پاد استفاده می کنید، آن را از بسته بندی خارج کنید. این کار را با دقت انجام دهید تا به پاد آسیبی نرسد.
سپس غلاف یا همان پاد را در دستگاه قرار داده و نگهدارندهٔ غلاف را ببندید. برای کپسول قهوه هم همین کار را انجام دهید.
تنظیمات مورد نظر خود بر روی دستگاه را اعمال کنید. دستگاه معمولاً دارای تنظیمات سبک، متوسط یا قوی است. طبیعتاً تنظیمات ضعیف قهوهٔ رقیق تری را ارائه می دهد.

3) پس از اعمال تنظیمات، دکمهٔ ‘Brew’ یا ‘Start’ را بزنید تا قهوه عصاره گیری شود.

‫5/5 ‫(1 نظر)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.