رست قهوه چیست و چگونه بهترین رست قهوه را بخریم ؟

یکی از نوشیدنی های مورد علاقه افراد در سراسر جهان قهوه است که طرفداران زیادی را به خود اختصاص داده است. اما پشت این نوشیدنی جادویی چه چیزی نهفته است؟ رست قهوه چیست و یک رست تخصصی چه ویژگی هایی دارد؟

رست قهوه چیست؟

دانه های قهوه قبل از آسیاب و پس از برداشت نیاز به پخته شدن دارند تا بهترین عطر و طعم خود را بدست آورند. پختن هر نوع قهوه، دما و زمان آن بسیار مهم هستند که کلیه موارد تخصصی پختن قهوه را با نام رست می شناسیم.

با دانستن نوع رست قهوه خود، می توانید خرید قهوه بهتری داشته باشید و بهترین رست قهوه را پیدا کنید. در ادمه به معرفی انواع رست و ویژگی هرکدام خواهیم پرداخت.

"انواع

درجه رست قهوه به چه معنا است؟

درجه رست قهوه چیست و چگونه انجام می شود؟

رست قهوه به معنای اعمال حرارت در زمان مشخص به دانه های خام و سبز قهوه است که این دانه ها پس از این فرآیند، طعم و عطر خود را بدست می آورند. مدت زمان و دمای رست قهوه به نوع دانه قهوه، نوع رست (تیره، ملایم و روشن) بستگی دارد که توسط فرد رست کننده مشخص می شود.

 

انواع رست قهوه

رست قهوه به دو صورت صنعتی و خانگی امکان پذیر است.

در روش های پیشرفته و صنعتی، دانه های سبز قهوه را در دستگاه های پیشرفته که دارای قابلیت تنظیم دما و زمان هستند، رست می کنند.

رست قهوه در خانه

برای رست قهوه در خانه می توانید از فر، دیگ مسی یا چدنی استفاده کنید. در مورد تجربه این مورد باید بگوییم این روش در خانه به سادگی امکان پذیر است اما قطعا تفاوت های بزرگی با رست تخصصی خواهد داشت. برای بدست آوردن بهترین نتیجه باید مراحل رست را درست انجام دهید. در ادامه چند مرحله کلیدی برای رست قهوه در خانه را توضیح خواهیم داد.

انتخاب قهوه

اگر قرار است زمان خود را برای رست در منزل بزارید پیشنهاد می کنیم که حتما از دانه های قهوه با کیفیت استفاده کنید. بهترین رست از بهترین دانه ها بدست می آید و از اهمیت بالایی برخوردار است.

پختن قهوه

برای حرارت دادن دانه های قهوه در خانه می توانید از روش های مختلفی استفاده کنید. از روش های متداول رست، استفاده از قابلمه است. در ابتدا قهوه را داخل قابلمه و سپس روی حرارت متوسط شعله گاز قرار دهید.

به صورت مداوم دانه ها را مخلوط کنید تا به صورت یکنواخت رست شود. برای بدست آوردن بهترین عطر و طعم قهوه می توانید بعد از رست قهوه آن ها را آسیاب و استفاده کنید.

برای تجربه بهترین عطر و طعم قهوه بهتر است قبل از عصاره گیری، رست و آسیاب کنید.

 

رست قهوه تخصصی صنعتی

برای دستیابی به بهترین رست قهوه باید به نوع دانه قهوه، دمای رست و زمان رست بسیار توجه کرد که معمولا این کار توسط بهترین متخصصین قهوه که از مهارت خاصی برخوردار هستند انجام می شود.

رست قهوه‌ها بر اساس دمایی که در طی آن پخته می‌شوند، به سه دسته دارک، مدیوم و لایت تقسیم می‌شوند که هر کدام ویژگی های منحصربه فرد خود را دارند. در ادامه به تفاوت انواع رست قهوه تخصصی اشاره خواهیم کرد.

رست دارک

یکی از محبوب ترین رست ها، رست دارک است که معمولا برای تهیه قهوه های اسپرسو استفاده می شود.

قهوه دارک رست چیست ؟

رست تیره یا Dark Roast یکی از انواع محبوب رست قهوه است. در این نوع رست، دانه های قهوه برای مدت زمان بیشتری در معرض حرارت در دمای بالا قرار می گیرند تا روغن و رطوبت آن خارج شود و بیشترین تغییر رنگ به سمت تیره و سیاه را بدست آورد.

قهوه دارک رست، رنگ تیره تری نسبت به سایر انواع رست دانه های قهوه را دارد که عطر و طعم تلخ تری بدست می آورد. در این نوع رست، اسیدیته قهوه کاهش می یابد و باعث افزایش بادی (حس قوی قهوه در دهان) می شود. قهوه های دارک رست یا رست تیره، گزینه ای ایده آل برای تهیه انواع اسپرسو است.

طعم تلخ و قوی دهانی رست دارک طرفداران زیادی دارد.  دانه های روبوستا گزینه های بهتری برای رست دارک هستند. زیرا حاوی کافئین بالایی هستند و برای افرادی که به دنبال انرژی و انگیزه یبشتری در طول روز خود هستند مناسب است. این نوع رست کاملا به سلیقه شخصی افراد بستگی دارد.

برای تهیه رست دارک، پس از درجه بندی دانه های قهوه، آن ها را در دمای بالا و رطوبت قرار می دهند و تا زمان رست کامل کنترل می کنند.

رست مدیوم

رست مدیوم از دیگر رست های قهوه است که بین رست لایت و دارک دسته بندی می شود. این نوع رست قهوه بر خلاف نوع دارک که طعم تلخ و قوی دارد، طعمی به مراتب ملایم تر دارد. این نوع رست، دانه های قهوه تا زمانی که طعم و عطر خوب متعادلی بدست آورند رست می شوند.

از طرفی در ممقایسه با رست لایت که طعنم تند و ترش دارد، طعمی متعادل تر و قابل قبول تری برای بسیاری از افراد است. این نوع رست قهوه می تواند برای تهیه انواع قهوه از جمله اسپرسو و لته استفاده شود.

رست لایت

یکی دیگر از رست های محبوب قهوه، رست لایت است که بر خلاف روش های دیگر، به دانه های قهوه زمان کافی می دهند تا طعم و مزه خود را به بهترین شکل ممکن نشان دهند. معمولا از دانه های قهوه عربیکا که از گونه های با ارزش قهوه هستند در این رست بهره می برند.

رست لایت در دمای پایین حدود 125 درجه سانتی گراد ابه مدت زمان طولانی(معمولا تا 45 دقیقه) اتفاق می افتد. با این عمل، از اکسیداسیون کمتری درون قهوه اتفاق می افتد که در نتیجه قهوه ای با مزه ملایم و تلخی کم و ترش حاصل می شود.

در این نوع رست، دانه‌های قهوه تا زمانی که دارای بوی و طعم ملایم و سبکی شوند، رست می‌شوند. این نوع رست برای قهوه‌های با کیفیت بالا و طعم‌های مختلف مناسب است.

 

تفاوت رست لایت، مدیوم و دارک

تفاوت رست قهوه در هر سه نوع از نظر طعم و عطر کاملا مشخص است. رست دارک به دلیل طعم شدید و غلیظ برای علاقه مندان به قهوه های تلخ مناسب است. رست مدیوم، دارای تعادل طعمی و بویی مناسب است و برای قهوه‌های متوسط‌ به سمت تلخ توصیه می‌شود. در رست لایت، به دلیل داشتن طعم ملایم و سبک، برای قهوه‌هایی که قدرت طعم و بوی خود را حفظ می‌کنند، مناسب است.

 

تفاوت قهوه دارک و مدیوم

تفاوت اصلی بین رست دارک و مدیوم در قهوه، در دمایی است که در طی رست استفاده می‌شود. در رست دارک، دمای بالاتری به کار می‌رود و به همین دلیل، قهوه به طعم تلخ و شدیدی می‌رسد. اما در رست مدیوم، دمای پایین‌تری به کار می‌رود و به همین دلیل، قهوه به طعمی تعادل‌دار می‌رسد.

 

ویژگی های رست تخصصی قهوه چیست ؟

ویژگی های رست قهوه تخصصی

رست تخصصی قهوه یکی از مهمترین مراحل تولید قهوه است که مستلزم دقت و تخصص بالایی است. در اینجا به برخی از موارد مهم در مورد رست تخصصی قهوه می پردازیم:

1- انتخاب دانه قهوه

در این مرحله، باید دانه قهوه با کیفیت بالا انتخاب شود. برای رست تخصصی قهوه، دانه های با کیفیت بالا باید از مزارع قهوه در مناطقی با ارتفاعات بالا و شرایط آب و هوایی مناسب انتخاب شوند.

2- پاک کردن دانه قهوه

دانه های قهوه باید پاک و از هرگونه خاک، سنگ و مواد غیرضروری دیگری تمیز شوند.

3- رست کردن

در این مرحله، دانه های قهوه با یک دستگاه رست کننده، به دمایی حدود 200 درجه سانتی گراد رسانده می شوند. این دما به اندازه کافی بالاست تا رایحه های موجود در دانه قهوه آزاد شود.

4- خنک کردن

پس از رست کردن، دانه های قهوه باید به سرعت خنک شوند تا از ادامه پختن جلوگیری شود. برای خنک کردن، از یک دستگاه خنک کننده استفاده می شود که هوای سرد را به داخل دستگاه منتقل می کند.

5- بسته بندی

پس از رست و خنک شدن، دانه های قهوه به بسته بندی نهایی خود می رسند. در این مرحله، دانه های قهوه با کیفیت بالا به صورت تفاله و یا دانه تک به فروش می رسند.

در کل، رست تخصصی قهوه یک فرایند تخصصی و پیچیده است که نیاز به تخصص و دقت بالایی دارد. هر یک از مراحل بالا باید با دقت بالا انجام شود.

رست قهوه تخصصی

ویژگی های قهوه تازه رست

یک رست قهوه خوب، دارای ویژگی‌های خاصی است که شامل موارد زیر می‌شود:

بیشتر بخوانید : چگونه قهوه مناسب خود را انتخاب کنید ؟ پیشنهاد 4 نوع قهوه

 

رست قهوه روبوستا

قهوه روبوستا یکی از دو نوع اصلی قهوه است که طرفداران بی شماری دارد. از دلایل مهم علاقه مندان به روبوستا، میزان کافئین بالای آن است که در قهوه هایی مانند اسپرسو و کاپوچینو سرو می شود.

رست تخصصی قهوه روبوستا می تواند بازه طعمی متفاوتی به مشتریان خود ارائه دهد. به عنوان مثال برخی رست ها می توانند قهوه روبوستا را به صورت تلخ و قوی ارائه دهد. این درحالی است که برخی دیگر رست های روبوستا می توانند با شیوه رست متفاوت، طعمی شیرین تر و یا بوی ملایم تری به مشتریان خود بدهد.

“بلک بلند” یک ترکیب 100% از دانه‌های ربوستا که حاوی کافئین بالایی است. این ترکیب شامل طعم‌یادهایی آجیلی است که در کنار مزه‌ی تلخ و اصیل قهوه، ترکیبی خوشایند برای شما ایجاد می‌کند.

برای مشاهده و خرید بلک بلند تلنت لمس کنید.

بهترین رست قهوه برای اسپرسو

تهیه بهترین رست قهوه مناسب اسپرسو نیاز به در نظر گرفتن فاکتورهای متفاوتی دارد که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد.

انتخاب دانه قهوه

برای دستیابی به بهترین نتیجه در رست قهوه مخصوص اسپرسو، باید از بهترین و مرغوب ترین دانه های قهوه استفاده شود. انتخاب نوع دانه عربیکا یا روبوستا به سلیقه و ذائقه شما و یا مشتریان بستگی دارد. می توان برای انتخاب بهترین دانه قهوه جهت رست، ابتدا مقدار کمی از ترکیب مورد نظر خود را رست و دم آوری کنید تا به رست پروفایل مخصوص و منحصر به فرد خود برسید.

دو گونه محبوب قهوه در جهان یعنی عربیکا و روبوستا می تواند گزینه های رست شما باشند. دانه قهوه عربیکا نسبت به روبوستا اسیدیته بالاتر و مقداری شیرین تر است. در نظر بگیرید اکثریت افراد علاقه مند به اسپرسو به غلظت و بادی سنگین و طعم اصیل و تلخ قهوه هستند که این گزینه را می توان در دانه قهوه روبوستا پیدا کرد. ترکیبی منحصربه فرد از میزان دانه عربیکا و روبوستا می تواند گزینه ایده آلی برای اکثرافراد باشد.

زمان رست و عصاره گیری قهوه اسپرسو

در ایده آل ترین حالت بهترین رست قهوه برای اسپرسو، درست قبل از زمان عصاره گیری است. البته برخی از کارشناسان معتقداند بهترین زمان عصاره گیری 7 الی 10 روز پس از رست جهت آزاد سازی طعم و آرومای قهوه خواهد بود. با این وجود در نظر داشته باشید قهوه شما هرچقدر هم که عالی باشد، هرچه از زمان رست آن بگذرد کیفیت آن افت پیدا می کند. برای خرید قهوه رست مرغوب، حتما به تاریخ رست آن توجه کنید.

درجه رست قهوه اسپرسو

درجه حرارت و زمان رست کاملا منحصربه فرد شرکت های عرضه کننده قهوه است. از طرفی درجه رست به ترکیب قهوه مخصوص اسپرسو بستگی دارد. با این وجود می توان گفت برای تهیه رست قهوه اسپرسو با کافیئن بالا، درجه ای بین مدیوم تا دارک است. این میزان نیاز به حرارت و زمان بیشتری نسبت به سایر رست ها دارد. پس از رست میکس کافئین بالا، دانه قهوه باید رنگی بین تیره روشن تا تیره داشته باشد.

عصاره گیری

برای داشتن یک فنجان اسپرسو بی نظیر، تنها دانه و نحوه رست آن از اصلی ترین فاکتورها نخواهد بود. آسیاب تازه قهوه با توجه به نحوه عصاره گیری و دانش تخصصی در تهیه آن از عوامل مهم بعدی هستند که به جذابیت فنجان شما خواهند افزود.

سخن پایانی

رست قهوه یک فرآیند تخصصی است که بهتر است توسط متخصصین انجام شود. یکی از عوامل مهم در طعم قهوه، خواستگاه قهوه و عامل مهم دیگر نوع رست آن است. میزان حرارت و مدت زمان مورد نیاز دانه های مختلف قهوه باعث ایجاد طعم و رایحه جادویی نهایی در فنجان شما می شود.  قهوه تلنت، از پیشروهای رست قهوه در ایران است که با تیم متخصص خود و استفاده از پیشرفته ترین ابزارآلات صنعتی، بهترین رست قهوه را انجام می دهد.

‫3/5 ‏‫(2 نظر)‬
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.