میزان مجاز استفاده از کافئین

کافئین با تمام دارا بودن مزایای خوب خودش، با استفاده نادرست می تواند باعث بروز مشکلاتی هم بشود. بهتر است که میزان مجاز کافئین را در نظر بگیرید و استفاده بیش از حد آن را محدود کنید. اگر برای بیدارشدن از خواب و ادامه دادن روز خوب به کافئین متکی هستید بدانید که تنها نیستید. امروزه ملیون هانفر در سراسر دنیا برای هوشیاری بعد از خواب و تمرکز بهتر برای روز خود به کافئین متکی هستند.

مقدار مجاز استفاده از کافئین

میزان مجاز استفاده از کافئین

میزان 400 میلی گرم کافئین در روز برای افراد بزرگسال مناسب است. این میزان بی خطر بوده که این مقدار تقریبا معادل با چهار فنجان قهوه ملایم می باشد.

به همین دلیل افرادی که به سلامتی خود اهمیت می دهند و به دنبال بهترین طعم قهوه هستند، قهوه تازه آسیاب را با ترازو قبل از عصاره گیری وزن می کنند.

امروزه پودر کافئین هم جای خود را در بازار پیدا کرده که سازمان غذا و داروی آمریکا در این مورد هشدار داده است. تنها یک قاشق کوچک چای خوری از این کافئین پودر شده کافئینی معادل با 28 فنجان قهوه خواهد داشت. این میزان کافئین باعث مشکلات جدی در سلامتی خواهدشد. کافئین بیشتر در نوع قهوه ربوستا دیده می شود. اما به این معنی نیست که در موادخوراکی دیگری کافئین وجود ندارد. گاها برخی از نوشیدنی ها را در بازار میتوان پیداکرد که میزان بالایی از کافئین را در خود دارند. بهتراست قبل از خرید نوشیدنی های انرژی زا جدول غذایی آن را مشاهده کرد.

آیا کودکان می توانند از کافئین استفاده کنند ؟

میزان کافئین برای کودکان

استفاده از کافئین برای بزرگسالان با رعایت میزان مجاز بی خطر و حتی به سلامتی افراد کمک خواهد کرد. البته میزان بیش از حد آن در بزرگسالان می تواند عوارض جانبی خودش را داشته باشد. اما کافئین برای کودکان ایده خوبی نخواهد بود. به همین شکل نوجوانان و جوانان باید در استفاده بیش از حد کافئین محتاط باشند.

عوارض جانبی کافئین

عوارض کافئین در افراد متفاوت است اما به صورت کلی افرادی که بیشتر از مقدار مجاز 4 فنجان قهوه کافئین دار در روز قهوه می نوشند، ممکن است عوارض زیر را مشاهده کنند.

کافئین دارای فواید بی نظیریست. اما علارقم تمام این فواید نمی توان انکار کرد که در طولانی مدت باعث اعتیاد خواهد شد. بهتر است با اعتدال از قهوه استفاده کنید.

میزان بیش از اندازه کافئین، فشار خون بالا را در پی خواهد داشت. بنابراین دوز کافئین نیز باید متعادل باشد. در غیراین صورت فشارخون بالا می تواند در قالب سردرد ظاهر شود. استفاده بیشتر از قهوه عربیکا به جای روبستا می تواند به افراد دارای فشار خون بالا کمک کند.

برخی افراد نسبت به کافئین حساس تر هستند. این افراد حتی با استفاده مقادیر کم از کافئین دچار عوارض ناخواسته ای مانند بی قراری و مشکلات خواب خواهند شد. نحوه واکنش افراد به کافئین تا حدودی متفاوت است. به صورت کلی میتوان گفت مقدار زیاد کافئین باعث افزایش ضربان قلب و عصبی شدن فرد خواهد شد.

تکرر ادرار یکی دیگر از عوارض مصرف بیش از اندازه کافئین بر اثر تحریک روی مثانه است.

کافئین را حدالمقدور نباید بعداز ظهر استفاده کرد. کافئین با افزایش ضربان قلب، باعث اختلال خواب خواهد شد. کم شدن زمان خواب میتواند باعث کاهش هوشیاری و عملکرد مغز در طول روز شود.

اثر قهوه بر عمل دفع نیز کمک کننده هست و میتواند باعث بهبود حرکت روده در دفع شود. شاید برخی از افراد متوجه شده باشند که با استفاده از یک فنجان قهوه در صبح، به حرکت روده آن ها کمک کرده است. با این وجود استفاده بیش از اندازه کافئین می تواند باعث شل شدن مدفوع و یا اسهال شود.

جمع بندی در میزان مجاز کافئین

میزان مجاز کافئین

استفاده از کافئین به صورت کم و یا متعادل دارای فواید بیشماری خواهد بود. اگر به قهوه علاقمند هستید از قهوه های کافئین دار کمتر در طول روز استفاده کنید.

اما از سوی دیگر، عدم توجه به مصرف بالای کافئین، باعث مشکلات جدی خواهند شد که می تواند زندگی روزمره را مختل کرده و باعث مشکلاتی در سلامتی ما شود.

 

 

 

‫0/5 ‫(0 نظر)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.