Mokapot
Mokapot
Mokapot

Mokapot

موکوپات را اسپرسو پات نیز می شناسند. میتوان گفت که تقریبا هر خانواده ایتالیایی در خانه خود از این قهوه ساز استفاده می کند.  موکوپات یک جایگزین ارزان قیمت اسپرسو است. از طرفی حمل موکوپات راحت بوده و در کمپ های شما میتواند خاطره انگیز باشد.

تاریخچه موکوپات

در سال 1933 توسط آلفونسو بیالتی اختراع شد. این اختراع از تکنیک ساده ای برخوردار بود. فشار بخار آب از پایین از طریق فیلتر آن به سمت بالا رفته و عصاره قهوه را در مخزن بالایی عصاره گیری می کند.

چرا از موکوپات استفاده کنیم ؟

روش استفاده برای عصاره گیری قهوه با این دستگاه ساده و سریع است. البته نیاز به تجربه و ظرافت دارد ولی با چند بار استفاده می توان به رسپی قهوه مورد علاقه خود رسید. تنها کافیست با چندین بار آزمایش، میزان قهوه و زمان دم آوری آن را به نسبت مورد علاقه خود تنظیم کنید.

طعم عصاره گیری قهوه با موکوپات چگونه است ؟

قهوه ای با بافت ضخیم عصاره گیری می کند. البته میزان قابل توجهی به باریستا بستگی دارد. چند ثانیه تفاوت در زمان دم آوری میتواند قهوه را تلخ کند. اگر حرارت زیاد باشد تلخی بیشتری حس می شود. این عصاره گیری نیاز به علاقه و صبر دارد.

عوامل موثر در عصاره گیری

  1. درجه حرارت
  2. آسیاب قهوه
  3. آب
  4. زمان دم آوری

درجه آسیاب قهوه

بهترین قهوه برای عصاره گیری با موکوپات، قهوه تازه با آسیاب ریز است. جالب است بدانید قهوه بعد از آسیاب به شدت تمایل دارد تا عطر خود را به محیط دهد. بهتر است از آسیاب های دستی و یا خانگی برای تهیه آسیاب قهوه خود استفاده کنید. بهترین آسیاب قهوه برای موکوپات، آسیاب ریز مشابه نمک خوراکی است. آسیاب ریز قهوه با آب بهتر ترکیب شده و در نتیجه ترکیبات قهوه با آب راحت تر باهم ترکیب می شوند.

حرارت و زمان دم آوری قهوه

زمان مناسب برای دم آوری قهوه حدودا یک الی دو دقیقه در نظر گرفته می شود. اگر عجله داشتید حتما از آسیاب درشت تری استفاده کنید تا قهوه شما تلخ نشود. اگر زمان مناسب را در اختیار داشتید از آسیاب قهوه ریز استفاده کنید. پیشنهاد ما استفاده از آسیاب ریز و حرارت ملایم است. به اینگونه که آب با داشتن زمان کافی با قهوه به خوبی ترکیب شده و میتواند بهترین عصاره گیری خود را به عمل آورد.

چه مقدار قهوه برای موکوپات مناسب است ؟

حجم قهوه بستگی به نوع قهوه انتخابی و حجم موکوپات شما دارد. 15 گرم قهوه آسیاب ریز را برای 150 میلی لیتر آب در نظر بگیرید. البته این حجم را میتوانید با سلیقه خود کمتر و یا بیشتر کنید.

اجزای تشکیل دهنده موکوپات

این دستگاه شامل سه بخش اصلی مخزن پایین، میانی و مخزن بالایی است.

مخزن پایین محل قرارگیری آب، مخزن میانی محل قرارگیری قهوه و مخزن بالا که شکل قوری مانند دارد محل قرارگیری قهوه عصاره گیری شده است.

چگونه با موکوپات قهوه درست کنیم ؟

در ادامه آموزش بهترین طرز تهیه قهوه با موکوپات را آموزش خواهیم داد. برای بهترین نحوه استفاده و عصاره گیری، نیازمند به آموزش و تجربه خواهید بود. موکوپات از راه های سریع و آسان تهیه قهوه است، پس با چندین مرتبه تمرین به راحتی یاد خواهید گرفت.اما چگونه یک قهوه عالی را با استفاده از موکوپات تهیه کنیم ؟

موارد مورد نیاز

  1. موکوپات
  2. قهوه آسیاب ریز
  3. آب (ترجیحا جوش)

قهوه بلوبلند آبی تلنت دارای 70درصد ربوستا و 30درصد عربیکا است که میتواند یکی از قهوه های مناسب برای موکوپات در نظر گرفته شود.

مرحله اول

مقداری آب را داخل مخزن پایین بریزید. معمولا بهترین اندازه تا سوپاپ مخزن است. پیشنهاد می شود از آب جوش یا کتل استفاده کنید. هرچه سطح تماس بخارآب با قهوه کمتر باشد، عصاره گیری بهتر می شود. اگر این کار برای شما دشوار است، میتوانید آب معمولی داخل مخزن بریزید. در این صورت به زمان بیشتری برای عصاره گیری قهوه بر روی حرارت خواهید داشت.

مرحله دوم

بسکت یا سبد قهوه را با قهوه آسیاب ریز تازه پر کنید. روی مخزن پایین قرار داده و مخزن قوری مانند بالایی را همانند پیچ خوب سفت کنید. برای تهیه مرغوب ترین قهوه به تلنت مراجعه کنید.

مرحله سوم

موکوپات را بر روی حرارت ملایم قرار داده و کمی صبر کنید. قهوه آرام آرام وارد مخزن بالایی می شود. اگر بعد از عصاره گیری موکوپات را از حرارت دور نکنید قهوه شما تلخ خواهد شد. قهوه شما آماده است. میتوانید آن را داخل فنجان ریخته و سرو کنید.برای تهیه انواع آسیاب قهوه میتوانید از پارتاک کمک بگیرید.

بیشتر بخوانید : راز عصاره گیری قهوه

مشکلات و راهکارها برای عصاره گیری

ممکن است به هر دلیلی قهوه مورد نظر شما، طبق سلیقه و ذائقه شما نباشد. در ادامه به برخی مشکلات احتمالی که ممکن است اتفاق بیوفتد راهکار خواهیم داد.

چرا آب از وسط موکوپات در هنگام عصاره گیری بیرون میریزد ؟

دو احتمال برای این حالت وجود دارد.  ممکن است مخزن بالا و پایین را خوب سفت نکرده باشید. اگر موکوپات را خوب سفت نکنید زمان عصاره گیری، قسمت وسط آن که موکوپات را به هم وصل کرده است نشت خواهد کرد.

احتمال دوم واشر پلاستیکی موکوپات است. با گذرزمان و یا پوسیدگی آن احتمال انسداد آب خواهد شد. بهتر است واشر آن را تعویض کنید.

چرا از سوپاپ مخزن پایین بخار آب خارج می شود ؟

در نظر داشته باشید که میزان آب داخل باید تا زیر سوپاپ باشد. ممکن است در استفاده های اولیه، مخزن را کاملا پر کنید که باعث می شود از سوپاپ، آب خارج شود.

چرا قهوه هنگام عصاره گیری پرتاب یا از موکوپات به بیرون میریزد ؟

علت اصلی درجه حرارت است. با حرارت زیاد قهوه شما نیز سوخته و تلخ خواهد شد. شعله را زیاد نکنید تا این اتفاق رخ ندهد. درجه حرارت را روی درجه کم یا متوسط تنظیم کنید.

چرا مقدار خروجی قهوه عصاره گیری با وجود میزان مناسب آب، کم است ؟

ممکن است که آسیاب قهوه شما خیلی ریز باشد. در این صورت آب به سختی از میان ترکیبات قهوه عبور می کند و به زمان عصاره گیری بیشتری نیاز دارد. علت دوم از فشرده سازی بیش از اندازه قهوه می باشد. بر خلاف روش های عصاره گیری قهوه دیگر، موکوپات نیاز به فشرده سازی قهوه در بسکت یا سبد ندارد. در نتیجه از آسیاب خیلی ریز مانند آسیاب قهوه ترک استفاده نکرده و قهوه را بیش از حد فشرده سازی نکنید.

آیا میتوانیم موکوپات ها را روی آتش و یا ذغال قرار دهیم ؟

موکوپات ها را میتوان بر روی آتش قرار داد اما برای جلوگیری از آسیب احتمالی به موکوپات و قهوه، مطمعن شوید که شعله های آتش زیاد و سرکش نباشد و از مخزن پایین بالاتر نرود.

تفاوت موکوپات های فلزی و آلومینیومی چیست ؟

موکوپات های فلزی را می توان بر روی اجاق گاز شیشه ای، شعله ای، آتش و ذغال استفاده کرد اما موکوپات های آلومینیومی را نمیتوان در اجاق گازهای شیشه ای استفاده کرد. از طرفی جنس فلزی و استیل را میتوان با ماشین ظرفشویی شست. اما این امکان در جنس آلومینیوم وجود ندارد.

طعم، عطر و مزه قهوه در هرمدل موکوپات همسان است.

بهترین زمان تعویض واشر

این زمان کاملا به میزان استفاده شما دارد. اما بهترین حالت بازه بین سه الی شش ماه می باشد. زمانی که در عصاره گیری قهوه به مشکل برخوردید و تمامی موارد را چک کردید، بهتر است تعویض واشر موکوپات را امتحان کنید.

از کجا میتوانیم موکوپات تهیه کنیم ؟

برای تهیه انواع موکوپات به پارتاک مراجعه کنید.

 

‫0/5 ‫(0 نظر)