اسیدیته قهوه چیست و عوامل تاثیرگذار بر اسیدیته قهوه

یکی از با ارزش ترین ویژگی‌های قهوه که عمدتاً مردم در مورد آن دچار سوء تفاهم هستند، اسیدیته است. شاید بتوان اسیدیته را به عنوان نت‌های اکتاو بالایی قهوه یا نور درخشانی در یک شب تاریک توصیف کرد. اگرچه اسیدیته قهوه تا حدی ذاتی است، اما نحوهٔ درک آن را می‌توان با نحوهٔ رست و دم آوری قهوه تغییر داد. اگر در مورد ماهیت اسیدیته قهوه کنجکاو هستید، با این مطلب از وبسایت قهوه تلنت همراه باشید تا توضیح دهیم که منظور از اسیدیته قهوه چیست .

منظور از اسیدیته قهوه چیست

منظور از اسیدیته قهوه چیست

اسیدیته (Acidity) را می‌توان به عنوان درک اسید در قهوه تعریف کرد. اگرچه اسیدها غالباً یادآور ترشی هستند، اما «ترشی» در حقیقت یکی از خصوصیات منفی در قهوه به شمار می‌رود. اسیدیته یکی از مشخصه‌های اصلی قهوه همراه با بادی، آروما، شیرینی و پس مزه به شمار می‌رود که توسط متخصصان قهوه برای توصیف طعم قهوه استفاده می‌شود. اسیدیته قهوه یک ویژگی مطلوب به حساب می‌آید و ربطی به سطح اسید (pH) قهوه ندارد.

اسیدیته به طور کلی بسیار قابل توجه است و باعث افزایش کیفیت‌های دیگر در قهوه می‌شود. نمی‌توان اسیدیته را خوب یا بد تلقی کرد، اما نحوهٔ ترکیب آن در قهوه حائز اهمیت است. آیا اسیدیته با شیرینی، بادی و طعم‌های دیگر در تعادل است یا به طرز ناخوشایندی ترش است؟ اسیدیته خوشایند و مثبت معمولاً با واژه‌هایی نظیر «شفاف» یا «درخشان» توصیف می‌گردد. البته ترجیحات شخصی نیز وجود دارند؛ ممکن است چیزی برای فردی خوشایند و برای شخصی دیگر ناخوشایند باشد.

مقاله پیشنهادی: معرفی اصطلاحات قهوه و تمامی واژگان تخصصی (کلیک کنید)

میزان اسیدیته قهوه

میزان اسیدیته در قهوه به عوامل زیادی بستگی دارد، اما همانطور که احتمالاً می‌دانید، سطح رست قهوه نقشی کلیدی در اسیدیته قهوه ایفا می‌کند. به طور کلی، با تیره تر شدن رست، میزان اسیدیته و شدت و برجستگی آن کاهش می‌یابد. این در حالیست که رست‌های روشن یا متوسط از سطح اسیدیته بالاتری برخوردار هستند. از طرف دیگر، قهوه‌هایی که در ارتفاعات بالا رشد پیدا می‌کنند، اساساً و به طور طبیعی از سطح اسیدیته بالاتری برخوردار هستند.

انواع اسیدهای قهوه

انواع متفاوتی از اسیدها وجود دارد که در قهوه یافت می‌شود، اما برخی از ساده ترین آن‌ها، همان‌هایی هستند که در غذاهایی که همگی ما می‌شناسیم نیز وجود دارند. به عنوان مثال، زمانی که به یک سیب سبز گاز می‌زنید، تیزی خاصی را حس می‌کنید. اگر هنگام نوشیدن قهوه همان نوع از تیزی را حس کنید، احتمالاً در حال چشیدن اسیدمالیک (malic acid) هستید. اگر از قهوه حسی تقریباً مانند کوکاکولا دریافت کنید، به احتمال زیاد اسیدفسفریک (phosphoric acid) است. اسیدسیتریک (citric acid) در قهوه نیز همانند گازگرفتن یک لیموترش است.

اسیدیته قهوه

عوامل تأثیرگذار بر اسیدیته قهوه

همانطور که پیش تر گفتیم، عوامل زیادی بر اسیدیته قهوه تأثیرگذار به حساب می‌آیند. در ادامه به مهم ترین این عوامل خواهیم پرداخت.

تروا

یکی از عوامل تأثیرگذار بر اسیدیته قهوه، تروا (Terroir) است. تروا که در اصل واژه‌ای فرانسوی بوده، شامل عوامل محیطی منحصر بفردی است که کاراکتر قهوه را شکل می‌دهد. این عوامل عبارتند از: ترکیب خاک، آب و هوا و میکرواقلیم. ترکیب این عوامل اثری کاملاً مشخص و منحصربفرد را در قهوه ایجاد می‌نمایند.

قهوه بسته به محیطی که در آن رشد می‌کند به طور طبیعی سطوح خاصی از اسیدیته را تولید می‌کند. به عنوان مثال، قهوه در ارتفاعات بالاتر به دلیل دمای پایین تر و اکسیژن کمتر با سرعت کمتری بالغ می‌شود و همین موضوع باعث ایجاد قهوه‌ای با طعم‌های پیچیده و اسیدیته بالاتر خواهد شد.

برای مثال، ما از قهوه‌ای که در برزیل و در ارتفاعات پایین رشد می‌کند، اغلب انتظار بادی سنگین تر و اسیدیته ملایم تری داریم. در حالی که از قهوهٔ کنیا که در ارتفاعات بالا پرورش می‌یابد انتظار اسیدیته بیشتری می‌رود.

رست قهوه

برشته کردن یا همان رست قهوه نیز بر روی سطح اسیدی که در قهوه درک می‌شود، تأثیرگذار است. اگرچه رست قهوه اسیدیته موجود در قهوه را افزایش نمی‌دهد، اما رست‌های تیره که با مدت زمان طولانی تری انجام می‌گیرند ممکن است طعم اسیدهای درک شدهٔ موجود در قهوه را از بین ببرند.

مقاله پیشنهادی: رست قهوه چیست (کلیک کنید)

دم آوری قهوه

مهم ترین هدف دم آوری قهوه ، استخراج خصوصیات مثبت آن از جمله اسیدیته به شمار می‌رود. زمانی که این استخراج یا به بیانی دیگر عصاره گیری قهوه به صورت ناقص، که ممکن است به دلیل عدم رعایت نسبت صحیح آب و قهوه، درجه حرارت پایین آب دم آوری و درجهٔ آسیاب درشت انجام شود صورت پذیرد، خصوصیات متفاوت قهوه فاقد تعادل خواهند بود.

‫5/5 ‫(1 نظر)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.