کشورهای تولید کننده قهوه عربیکا و ربوستا

قهوه یکی از پرمصرف ترین نوشیدنی‌ها در سراسر جهان است و روزانه میلیون‌ها نفر از طعم‌های غنی و اثرات آن لذت می‌برند. پشت هر فنجان قهوه، شبکهٔ پیچیده‌ای از تولیدکنندگان نهفته که هر کدام در کاشت، برداشت و فرآوری این کالای محبوب مشارکت دارند. در این مقاله از وبسایت قهوه تلنت، کشورهای تولید کننده قهوه و سهم منحصربفرد آن‌ها را در بازار جهانی قهوه بررسی خواهیم کرد. همچنین کشورهای تولید کننده قهوه ربوستا و عربیکا و همچنین بهترین کشور تولید کننده قهوه در جهان را شناسایی خواهیم کرد.

کشورهای تولید کننده قهوه

تولید قهوه نیازمند شرایط آب و هوایی خاص بوده و فرآیندی نسبتاً پیچیده به شمار می‌رود. قهوه اغلب در مناطق استوایی و نیمه استوایی قابل کشت بوده و بهترین عملکرد خود را خواهد داشت. همانطور که می‌دانید قهوه از چهار گونهٔ اصلی عربیکا، ربوستا، لیبریکا و اکسلسا برخوردار است که در میان این چهار گونه، عربیکا و ربوستا بیشترین میزان تولید و مصرف در جهان را دارا هستند. بنابراین در ادامهٔ این مطلب به مهم ترین کشورهای تولیدکننده قهوه ربوستا و عربیکا خواهیم پرداخت.

کشورهای تولید کننده قهوه ربوستا

قهوه کانفورا یا همان قهوه ربوستا (Coffea canephora) به دلیل طعم قوی و برجسته و محتوای کافئین بالاتر در مقایسهٔ با قهوه عربیکا شناخته می‌شود. این گیاه عمدتاً در مناطق گرمسیری با دمای ثابت و بارندگی فراوان رشد می‌کند. در ادامه به برخی از کشورهای برجسته تولید کننده قهوه ربوستا اشاره شده است.

برای خرید و مشاهده قیمت قهوه تخصصی کلیک کنید

ویتنام

ویتنام بزرگترین تولید کننده قهوه ربوستا در جهان است که بخش قابل توجهی از تولید جهانی ربوستا را به خود اختصاص می‌دهد. آب و هوای مساعد و خاک حاصلخیز، این کشور را برای کشت ربوستا به مکانی مساعد تبدیل می‌کند.

برزیل

در حالی که برزیل بیشتر به خاطر قهوه عربیکا معروف است، اما در این کشور به ویژه در ایالت‌های جنوب شرقی، مقدار قابل توجهی قهوه ربوستا نیز تولید می‌شود. قهوه ربوستا از برزیل اغلب به صورت ترکیبی برای ایجاد بادی بالاتر به نوشیدنی‌های اسپرسو مورد استفاده قرار داده می‌شود.

مقاله پیشنهادی: تفاوت قهوه کلمبیا با برزیل و اتیوپی (کلیک کنید)

اندونزی

اندونزی یکی دیگر از تولید کنندگان عمدهٔ قهوه ربوستا به شمار می‌رود. مهم ترین مناطق کاشت و تولید قهوه ربوستا در این کشور عبارتند از: سوماترا و جاوه. ربوستای اندونزیایی به‌ خاطر نت‌های طعمی زمینی و بادی سنگین شناخته می‌شود و آن را به انتخابی محبوب برای ترکیب اسپرسو و قهوه فوری تبدیل می‌کند.

مقاله پیشنهادی: قهوه عربیکا چیست و معرفی انواع قهوه عربیکا (کلیک کنید)

تولید کننده های قهوه روبوستا

کشورهای تولید کننده قهوه عربیکا

قهوه عربیکا (Coffea arabica) به دلیل طعم‌های لطیف، ملایم و متعادل و همچنین مؤلفه‌های معطر شناخته شده است. این گیاه در مناطق مرتفع با دمای خنک تر و فصول مرطوب و خشک کاملاً مشخص رشد می‌کند. برخی از کشورهای پیشرو در زمینهٔ تولید قهوه عربیکا در ادامه آورده شده‌اند.

برزیل

برزیل بزرگ ترین تولید کننده قهوه عربیکا در جهان است. از مهم ترین و وسیع ترین مناطق کشت قهوه عربیکا در برزیل می‌توان به  میناس گرایس، سائوپائولو و باهیا اشاره کرد. عربیکای برزیلی به دلیل تطبیق پذیری خود با طیف گسترده‌ای از طعم‌های مختلف از آجیلی و شکلاتی گرفته تا میوه‌ای و گلی معروف است.

 

کلمبیا

کمتر کسی است که از کیفیت بالای قهوه عربیکای کلمبیایی بی خبر باشد. کلمبیا همواره به دلیل قهوه عربیکا با کیفیت بالا مورد تحسین قرار می‌گیرد. قهوه کلمبیایی با اسیدیتهٔ روشن، بادی متوسط و طعم‌های شیرین و کاراملی مانند آن متمایز می‌گردد و آن را در بین علاقه‌ مندان به قهوه در سراسر جهان محبوب می‌کند.

مقاله پیشنهادی: قهوه تخصصی اتیوپی چیست و معرفی انواع قهوه اتیوپی (کلیک کنید)

 

اتیوپی

اتیوپی به عنوان زادگاه قهوه، از جایگاه ویژه‌ای در قلب دوستداران قهوه بهره مند است. این کشور به خاطر مجموعهٔ متنوعی از زیرگونه‌های عربیکا که هر کدام طعم‌های منحصربفردی که تحت تأثیر  تروآر و روش‌های فرآوری خاص منطقه است را ارائه می‌دهند، شهرت فراوانی دارد.

برای مشاهده قیمت و خرید قهوه اتیوپی کچره کلیک کنید

تولید کننده های قهوه عربیکا

بهترین کشور تولید کننده قهوه در جهان

لازمهٔ تعیین بهترین کشور تولید کننده قهوه در جهان، در نظر گرفتن عوامل مختلفی مانند کیفیت، کمیت، اهمیت فرهنگی و تأثیر اقتصادی است. در حالی که کشورهای زیادی اغلب مدعی این عنوان هستند، اما در نهایت به اولویت‌ها و ترجیحات فردی بستگی دارد. با نگاهی اجمالی می‌توان به سه تولیدکننده اصلی قهوه‌های عربیکا و ربوستا در سراسر جهان به عنوان کشورهای برتر در زمینهٔ تولید قهوه اشاره کرد: برزیل، کلمبیا و اتیوپی.

کلمبیا برزیل اتیوپی تولید کنند های قهوه جهان

گستردگی برزیل آن را به نیرویی غالب در بازار جهانی قهوه تبدیل کرده است. این کشور مقدار قابل توجهی از سهم قهوه عربیکا و ربوستا را در دست دارد. قهوه برزیلی به دلیل قوام، مقرون به صرفه بودن و در دسترس بودن گستردهٔ آن شناخته شده است و همین موارد این کشور را به مرجعی در تولید قهوه‌های ترکیبی و تک خاستگاه تبدیل کرده است.

شهرت کلمبیا برای تولید قهوه عربیکا با کیفیت بالا باعث شده تا در بین کشورهای برتر تولید کننده قهوه در جهان قرار بگیرد. قهوه کلمبیایی به خاطر اسیدیتهٔ شفاف، شیرینی متعادل و طعم‌های پیچیده‌اش مشهور است. تعهد این کشور به شیوه‌های کشاورزی پایدار و مناظر نمادین کشت قهوه، مانند مثلث قهوه، باعث جذابیت بیشتر آن شده است.

اتیوپی زادگاه قهوه به حساب می‌آید. میراث غنی قهوه و تنوع زیستی بی‌ نظیر اتیوپی، باعث شده تا این کشور به عنوان یکی از بهترین کشورهای تولیدکننده قهوه معرفی و شناخته شود. مجموعهٔ متنوع زیرگونه‌های عربیکا در کنار روش‌های فرآوری سنتی مانند روش طبیعی و شسته شده، طیف فوق العاده‌ای از طعم‌ها و عطرها را برای قهوه این کشور به ارمغان می‌آورد. قهوه اتیوپی از نت‌های گُلی، میوه‌ای و گاهاً شبیه شراب، برخوردار بوده و تجربهٔ طعمی واقعاً منحصربفرد و به یاد ماندنی از نوشیدن قهوه را خلق می‌نماید.

کشورهای تولیدکننده قهوه نقشی حیاتی در شکل دادن به صنعت جهانی قهوه ایفا می‌کنند. محصول قهوه هر کدام از این کشورها از عطر، طعم و اهمیت فرهنگی خاص خود بهره مند است. از ربوستای ویتنام، تا عربیکای لطیف کلمبیا و یا حتی میراث‌های عجیب و غریب اتیوپی، هر کشور تولید کننده قهوه ویژگی منحصربفردی به این گیاه خارق العاده می‌افزاید. در حالی که تعیین بهترین کشور تولید کننده قهوه را می‌توان کاملاً سلیقه‌ای دانست، تنوع و کیفیت قهوه تولید شده توسط کشورهایی مانند برزیل، کلمبیا و اتیوپی تضمین می‌کند که عاشقان قهوه در سراسر جهان چیزهای زیادی برای لذت بردن از قهوه این کشورها خواهند داشت.

‫5/5 ‫(1 نظر)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.