دم آوری قهوه کلدبرو

برای قهوه دوستان قهوه فقط به صورت گرم نوشیده نمی شود، بلکه قهوهٔ سرددم نیز جایگاه ویژه ای دارد. اما قهوهٔ سرددم یا قهوه کلدبرو چیست و چگونه می توان آن را تهیه کرد؟ این مطلب از وبسایت قهوهٔ تلنت به روش جذاب دم آوری قهوه کلدبرو می پردازد.

قهوه کلدبرو چیست؟

کلدبرو یا قهوه سرددم، قهوه ای است که به جای آب گرم، با آب سرد دم ‎آوری می شود. اگر به قهوهٔ خنک علاقه دارید ولی از اضافه شدن یخ در نوشیدنی تان و طعم آبکی آن خوشتان نمی آید، پیشنهاد می کنم قهوه ی کلد برو را امتحان کنید!

تاد سیمپسون، فارغ التحصیل مهندسی شیمی از دانشگاه کرنل، در جریان اکتشافاتش دریافت که در دم آوری با آب گرم، ممکن است برخی از طعم های نامطلوب آزاد شوند. ولی در دم آوری قهوه با دمای پایین فقط ترکیبات خوش طعم، کافئین آزاد شده، روغن های تلخ، اسیدهای زننده و عناصری چون کتون ها، استرها و آمیدها آزاد نمی شوند. تحقیقات نشان داده است که دم آوری قهوه با آب سرد باعث کاهش 50 الی 67 درصدی عصاره گیری از اسیدها می شود. نتیجۀ دم اوری قهوه به روش کلدبرو، قهوه ای است با بیترنس (تلخی) و اسیدیتهٔ کمتر و شیرینی و شفافیت طعمی بالاتر!

دم اوری کلد برو

چگونه کلدبرو درست کنیم ؟

برای دم اوری کلد برو، می توانید از دو روش استفاده کنید؛ دم آوری با متد همجواری (Immersion) و یا متد چکه ای (Pour over). در متد همجواری باید آب و سابهٔ قهوه (قهوهٔ آسیاب شده) را در زمان مشخص با هم درگیر کنیم و در پایان دم‎ آوری آن را فیلتر کنیم تا از ورود تفالهٔ قهوه به نوشیدنی جلوگیری کرده باشیم. از ابزارهای مربوط به این متد، می توان به “تادی Toddy ” اشاره کرد.

در متد دوم، دم آوری قهوه به روش چکانه ای انجام می شود. یعنی آب روی سطح سابهٔ قهوه ریخته شده و همان موقع فیلتر می شود. برای مثال، می توان به کلدبرو “تاور Tower” اشاره کرد. در این روش، آب سرد یا آب و یخ در حباب بالایی و سابهٔ قهوه در حباب وسط قرار می گیرند. سپس با تنظیم چکه ها، آب به صورت چکه چکه روی سطح سابهٔ قهوه ریخته شده و سپس به سمت فیلتر هدایت می شود. بعد از فیلتر شدن، قهوه عصاره ‎گیری شده به حباب پایینی ریخته می شود. نوشیدنی شما آماده است!

قهوه دمی کلد برو

دم اوری کلدبرو در منزل

در این روش، ما سعی می کنیم متدی برای شما آماده کنیم تا با حداقل امکانات درمنزل کلدبرو خود را آماده کنید.

در ابتدا نیازمند قهوه ای با درجهٔ آسیاب درشت هستید! سپس، برای نسبت آب و قهوه، به ذائقهٔ خود مراجعه کنید. برای مثال اگر شما از قهوه ای با تن واری بالا لذت می برید، پیشنهاد می کنم نسبتی بین 1:5 تا 1:8 را امتحان کنید. ولی اگر دوست دارید نوشیدنی شفاف تر و بالانس تری را تجربه کنید، 1:8 تا 1:10 نسبت های ایده آلی برای دم آوری محسوب می شوند. (برای مثال، در نسبت 1:8 ، به ازای 20 گرم قهوه باید از 160 میلی لیتر آب استفاده کنید.)

قهوهٔ آسیاب شدهٔ خود را درون یک ظرف شیشه ای درب دار بریزید و سپس به نسبت مورد نیاز، به آن آب سرد اضافه کنید و با یک قاشق آن را خوب هم بزنید تا مطمئن شوید تمام سابهٔ قهوه شما با آب درگیر شده است. درب ظرف را ببندید و آن را بین 8 الی 12 ساعت در یخچال قرار دهید تا دم آوری به خوبی انجام شود.

پس از اتمام زمان دم آوری قهوه کلدبرو، محتویات داخل ظرف را از یک صافی، فیلتر یا یک پارچهٔ نازک تمیز (مانند حریر) عبور دهید تا سابهٔ قهوه از نوشیدنی جدا شود و به اصطلاح فیلتر شود. نوشیدنی خود را داخل یک بطری در یخچال نگهداری کنید و هر زمان که دوست داشتید از نوشیدنی جذاب خود لذت ببرید!

تفاوت قهوه کلدبرو با آیس آمریکانو

اگر طرفدار قهوهٔ سرد هستید، حتماً آیس آمریکانو را می شناسید! آیس آمریکانو ترکیبی از آب، یخ و اسپرسو است. تفاوت بزرگی که این نوشیدنی با کلدبرو قهوه دارد، یخ آن است! زیرا وقتی در نوشیدنی نهایی از یخ استفاده می کنید، بعد از مدتی یخ شروع به آب شدن می کند و ناخواسته نوشیدنی طعم آب می گیرد و غلظت و تن واری اصلی خودش را از دست می دهد. ولی در کلد برو با توجه به متد و شرایط دم آوری با آب سرد، ما الزامی به افزودن یخ به نوشیدنی نداریم و همین علت باعث حفظ طعم و تن واری اصلی نوشیدنی ماست! علاوه بر این، در آیس آمریکانو با توجه به اینکه نوشیدنی با آب گرم آماده شده و سپس خنک شده، میزان تلخی و اسیدیتهٔ بالاتر و شفافیت و شیرینی نوشیدنی کمتر است.

قهوه کلدبرو را بسته به نحوهٔ دم آوری و نوع قهوه، می توان بین 5 تا 10 روز در جای خنک نگهداری کرد و به محض احساس نیاز به قهوه، از طعم و عطر جذاب این نوشیدنی لذت برد!

‫5/5 ‫(1 نظر)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.