تفاوت میان کاپوچینو، لاته و ماکیاتو

هر سه قهوه لاته، ماکیاتو و کاپوچینو یک وجه مشترک اصلی دارند. هر سه آن ها با شات اسپرسو تهیه می شوند. اما چیزی که هر کدام از آن ها را از یکدیگر متمایز می کند مقدار شیر و کف شیربخار پز اضافه شده آن است. از طرفی میزان کافئین و اسپرسو میتواند متفاوت باشد.

در ادامه به تفاوت ها و شباهت های کلیدی آن ها خواهیم پرداخت. چراکه حتی بزرگ ترین افراد خبره در قهوه، از درک مواد تشکیل دهنده و ارزش غذایی دقیق این سه نوشیدنی اطلاع دقیقی ندارند.

طرز تهیه و مواد تشکیل دهنده

از تفاوت های اصلی و کلیدی این سه نوشیدنی کافئین دار، نحوه تهیه آن ها است.

کاپوچینو

کاپوچینو، لاته یا ماکیاتو

کاپوچینو یک نوشیدنی محبوب و مورد علاقه که از یک شات اسپرسو با شیر بخارپز و کف شیر تهیه می شود. میتوان گفت که به طور معمولی، کاپوچینو حاوی قسمت های مساوی از ترکیبات خود است. حدودو یک سوم اسپرسو، یک سوم شیر بخار پز و یک سوم شیر کف یا فوم شیر تشکیل شده است. بافت کاپوچینو کرمی و صاف می دهد.

لاته

قهوه لاته

شاید این اصصلاح کافه لاته را شنیده باشید. این کلمه به معنای شیر قهوه ترجمه می شود. لاته بر اساس هنر فرد سرو کننده میتواند متفاوت باشد و هیچ دستورالعمل استانداردی برای تهیه لاته وجود ندارد. اما از ترکیبات اصلی آن می توان به اضافه کردن شیر بخارپز به یک شات اسپرسو اشاره کرد. در مقایسه با سایر رسپی های قهوه، لاته در مقایسه با سایر رسپی های قهوه، طعم ملایم تر و کمی شیرین تری دارد. علت این است که لاته حاوی شیر بیشتری نسبت به سایرین است و این می تواند برای اکثریت افراد دوست داشتنی باشد.  اگرچه ممکن است در برخی موارد به آن قند ها یا شیرین کننده ها اضافه شود.

ماکیاتو

کاپوچینو، لاته یا ماکیاتو

به طور اصولی و سنتی، ماکیاتو از ترکیب یک شات اسپرسو و مقداری شیر تهیه می شود. از آنجایی که در ماکیاتو، از مقدار خیلی کمتری شیر نسبت به سایر روش های فوق استفاده می شود، طعم آن بسیار قوی تر نسبت به سایرین است. همچنین حجم ماکیاتو نسبت به سایرین کوچیک تر است.

میزان کافئین

هر سه نوشیدنی جذاب فوق، حاوی مقادیر مشابهی از کافئین در خود هستند. تنها عامل تغییر دهنده طعم آن ها استفاده از شیر است. اگرچه طعم نهایی قهوه آن بستگی به آسیاب دانه قهوه آن دارد. قهوه های پرکافئین دارای ربوستای بیشتر و قهوه های خوش عطر و طعم حاوی عربیکای بیشتر هستند. برای انتخاب نوع قهوه خود به تلنت سر بزندی.

کاپوچینو، لاته یا ماکیاتو؟

برای انتخاب بهتر، در ابتدا به ارزش غذایی هر کدام به صورت مختصر اشاره خواهیم کرد.

کاپوچینو، لاته و ماکیاتو تنها در میزان اسپرسو با یکدیگر مشابه اند. اما حاوی مقادیر متفاوتی از میزان شیر و کف هستند که می تواند میزان ارزش غذایی آن ها را تغییر دهد.

ارزش غذایی آن ها بیشتر تحت تاثیر نوع شیر مورد استفاده قرار می گیرد که بر فرض پر چرب، نیم چرب و یا کم چرب است. همچنین میزان شکر و شیرین کننده ها نیز به این چرخه وارد می شوند.

لاته حاوی بیشترین میزان شیر است که به همین سبب بیشترین کالری، چربی و پروتئین را داراست.

کاپوچینو که نسبت به لاته حاوی شیر کمتری است مقدار مناسب تری از کالری، پروتئین و چربی را در هر بار استفاده فراهم می کند.

ماکیاتو از همه شیر کمتری با خود داشته که به همان میزان کالری، پروتئین و چربی قابل توجهی کمتر به همراه خود دارد.

پذیرایی از مهمان در زمستان

اگر چه که میتوان هر سه را برای مهمانانتان سرو کنید اما بهترین نوشیدنی قهوه برای مهمان کدام است ؟ کاپوچینو، لاته یا ماکیاتو ؟

یکی از بهترین پذیرایی ها در فصول سرد سال، کاپوچینو است. شما می توانید حتی به سلیقه خود کمی آن را برای مهمانتان شیرین و برای زیباتر شدن آن در کاپ چوبی سرو کنید. کاپوچینو از پرطرفدار ترین نوشیدنی ها در پذیرایی از مهمانان است. از طرفی نیازی به تخصص بالای یک باریستای حرفه ای را مانند لاته نخواهید داشت.

‫0/5 ‫(0 نظر)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.