4 خاصیت پودر قهوه و اثرات آن بر لاغری

امروه نوشیدن قهوه در سراسر جهان بسیار محبوب است. نوشیدن قهوه در انواع رژیم غذایی و لاغری توسط متخصصین غذایی پیشنهاد می شود. اما آیا تا به حال به خوردن دانه یا پودر قهوه و اثرات آن بر لاغری چیزی شنیده اید؟ اگرچه ممکن است دیوانه کننده به نظر برسد اما مزایای خوردن دانه و یا پودر قهوه، شما را شگفت زده خواهد کرد.

ممکن است سرو یک فنجان اسپرسو برای برخی افراد بسیار لذت بخش باشد. اما تحقیقات نشان داده اند که استفاده از پودر قهوه در انواع دسر، اسموتی، کیک و … می تواند به اندازه سرو قهوه با آب گرم موثر و مفید باشد.

 

فواید پودر قهوه و اثرات آن بر لاغری

فواید پودر قهوه و اثرات آن بر لاغری

در ادامه به فواید مصرف پودر قهوه و تاثیر آن بر لاغری اشاره خواهیم کرد.

افزایش متابولیسم و سطح انرژی

قهوه حاوی کافئین است که می تواند در افزایش متابولیسم و میزان سوخت و ساز در بدن، بسیار موثر باشد. از طرفی کافئین نوعی انرژی زای طبیعی است که به افزایش سطح انرژی کمک می کند و می تواند به عنوان یک عامل محرک زای طبیعی، در تمرینات ورزشی و بدنی موثر و در نتیجه به کاهش وزن و لاغری کمک کند.

کاهش احساس گرسنگی

پودر قهوه سرشار از فیبر است که می تواند احساس گرسنگی را کاهش داده و از پر خوری جلوگیری کند.

کافئین موجود در پودر قهوه

به صورت میانگین هر قاشق غذاخوری پودر قهوه حاوی 60 میلی گرم کافئین است. این مقدار به نوع دانه قهوه و رست آن بستگی خواهد داشت.

کافئین موجود در پودر قهوه به نوع دانه قهوه و رست آن بستگی خواهد داشت. اما به صورت میانگین، هر قاشق پودر قهوه حاوی 60 میلی گرم پودر قهوه است. اگر این میزان را بر اساس گرم در نظر بگیرید، 3.5 الی 8 میلی گرم در هر گرم پودر، کافئین دریافت خواهید کرد.

از طرفی کافئین موجود در پودر قهوه، به دلیل رسوب با غدد دهان تعامل بیشتری دارد، در نتیجه کمی بهتر از قهوه مایع جذب می شود.

خاصیت آنتی اکسیدانی

پودر قهوه سرشار از آنتی اکسیدان ها است. آنتی اکسیدان های موجود در قهوه می تواند از آسیب سلولی کمک کند و در حفظ سلامتی موثر باشد.

 

میزان مجاز خوردن پودر قهوه

در حال حاضر، هیچ گونه دستور العمل غذایی در مورد مصرف پودر قهوه وجود ندارد. اما با توجه به محاسبه میزان کافئین آن، مصرف بیش از دو قاشق غذاخوری در روز پیشنهاد نمی شود. دو قاشق غذاخوری پودر قهوه، حاوی 120 میلی گرم کافئین خواهد بود. میزان مجاز استفاده از کافئین در روز توسط FDA، حداکثر تا 400 میلی گرم خواهد بود.

برای محاسبه تنها، میزان کافئین پودر قهوه را در نظر نگیرید. امروزه مواد غذایی های مختلف حاوی کافئین در بازار عرضه می شود که در نظر نگرفتن آن ها و عدم مصرف اصولی قهوه، باعث بروز مشکلات گوارشی، بی قراری و اختلال در خواب خواهد شد.

نحوه استفاده از پودر قهوه

یکی از رایج ترین استفاده ها از پودر قهوه در بین افراد، دم آوری آن با آب گرم است. اما شما می توانید از پودر قهوه در مواد غذایی یا به تنهایی استفاده کنید.

پودر قهوه به همراه مواد غذایی

از پودر قهوه به عنوان یک طعم دهنده در تهیه انواع کاپ کیک، کوکی، دسر، اسموتی و شیک استفاده کنید. این روش می تواند تجربه جدیدی برای افراد ایجاد کند. در نظر داشته باشید، پودر قهوه به تنهایی می تواند تلخ و قوی باشد.بنابر این بهتر است مقدار کمی از آن را بر روی زبان خود بریزید و با طعم آن آشنا شوید.

بیشتر بخوانید : 7 مورد از بهترین فواید باورنکردنی تفاله قهوه

چه کسانی نباید پودر قهوه بخورند ؟

اگر محدودیت های غذایی و مکملی نداشته باشید، پودر قهوه بی خطر است. در صورت حساسیت به کافئین یا سایر مشکلات گوارشی، از استفاده پودر قهوه خودداری کنید. پودر قهوه به دلیل محتویات بالای فیبر و افزایش تراکم خاصیت اسیدی، می تواند علائم گوارشی را تحریک کند. در نظر داشته باشید کافئین موجود در پودر قهوه، راحت تر جذب می شود. به این معنا که کافئین با سرعت بالاتری روی افراد تاثیر خواهد گذاشت.

سخن پایانی

مصرف بیش از حد پودر قهوه نمی تواند به تنهایی باعث لاغری و کاهش وزن شود. در واقع قهوه با افزایش میزان سوخت و ساز و بهبود فعالیت بدنی در کنار رژیم غذایی و فعالیت بدنی منظم می تواند در لاغری موثر عمل کند.

 

‫5/5 ‏‫(2 نظر)‬
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.