دم آوری قهوه با V60

بیشتر متخصصان قهوه بر این باورند که روح یک فنجان قهوه عالی در دم آوری آن نهفته است و دم افزار v60 یکی از بهترین گزینه ها در جهت یک فرآیند بی نقص در دم آوری قهوه به حساب می آید. اما آیا واقعاً این چنین است؟ چه عاملی باعث تمایز v60 از دیگر دم افزارها شده است؟ با این مطلب از قهوه تلنت همراه باشید تا با ماهیت قهوه v60 و نحوه دم آوری قهوه با این دم افزار آشنا شوید.

قهوه v60 چیست

قهوه v60 چیست؟

داستان هاریو (Hario)، طراح دم افزار قهوه v60، شیمی، محصولات شیشه ای و قهوه را گرد هم می آورد. در حقیقت اگر در مورد دم افزار کمکس مطالعه کرده باشید، متوجه خواهید شد که آن هم توسط یک شیمیدان طراحی شده است. هاریو در سال ۱۹۲۱ در توکیو ژاپن تأسیس شد و کار خود را با تولید و فروش محصولات شیشه ای با کاربرد فیزیکی و شیمیایی آغاز کرد. پس از گذشت ۳۰ سال، این کمپانی هاریو گلس (Hario Glass) را تولید کرد که از مواد معدنی ۱۰۰ درصد طبیعی و کاملاً دوستدار محیط زیست ساخته می شود. هاریو در سال ۱۹۴۹ اولین محصول خانگی خود که سایفون قهوه با فیلتر شیشه ای بود را روانه بازار کرد.

اگرچه هاریو تا به حال صدها جایزه را ازآن خود کرده، اما v60 به عنوان معروف ترین طراحی و ساخته این شرکت شناخته می شود. هاریو v60 (Hario V60) یک دم افزار قهوه با روش چکانه ای است. دم آوری قهوه با روش چکانه ای به عنوان ریختن آب داغ بر روی قهوه آسیاب شده ای که درون فیلتر قرار دارد تعریف می شود. آب داغ باعث ایجاد واکنش هایی در قهوه شده و عصاره آن را جدا می نماید.

مقاله پیشنهادی: قهوه تخصصی یا قهوه اسپشیالیتی چیست (کلیک کنید)

دم افزار v60 از طراحی کاربردی و بی نقص برای استفاده آسان و عصاره گیری بهینه برخوردار است. حرف V از شکل مخروطی دم افزار و عدد ۶۰ از زاویه ۶۰ درجه مخروط آن آمده است. تنها لازم است آن را روی یک ظرف (کارافه) قرار داده و فیلتر مخصوص را داخل آن قرار دهید. قهوه آسیاب شده را درون این فیلتر ریخته و پس از اضافه کردن آب از قهوه عصاره گیری می شود. نتیجه، قهوه ای سبک، شفاف و خوش طعم خواهد بود.

v60 قهوه

نحوه دم آوری قهوه با v60

لازم به ذکر است در دم آوری قهوه با v60 دو متغیر بسیار مهم به حساب می آیند: سایز آسیاب و ریزش آب. اگر آب را به آرامی اضافه کنید، نتیجه یک قهوه با بادی بالا خواهد بود. این در حالیست که اضافه کردن آب با سرعت زیاد منجر به عصاره گیری ضعیف و بادی کمتر خواهد شد. سایز آسیاب می تواند بر روی بادی قهوه تأثیر زیادی داشته باشد؛ اگر از سایز کوچکی استفاده کنید آب به راحتی در میان قهوه جریان پیدا نخواهد کرد.

طرز تهیه قهوه v60

برای دم اوری قهوه با v60 می توانید مراحل زیر را دنبال کنید. به یاد داشته باشید به دلیل شکل مخروطی v60، به کتری gooseneck که گردنی بلند دارد نیاز دارید. در غیر این صورت کنترل بسیار کمی بر ریزش آب بسیار وجود خواهد داشت.

قهوه v60

فراموش نکنید:

‫4/5 ‫(1 نظر)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.