دم آوری قهوه با فرنچ پرس

قهوه، خواه گرم، خواه سرد، یکی از نوشیدنی هایی است که در تمامی نقاط جهان طرفداران زیادی دارد؛ حتی می توان گفت در برخی از کشورهای جهان از رتبهٔ دوم نوشیدنی های محبوب برخوردار است. قهوه نه تنها به عنوان نوشیدنی شروع کنندهٔ روز برای بسیاری از افراد، بلکه به عنوان عاملی که دوستان و آشنایان را دور هم جمع می کند به حساب می آید. این علاقه مندی و همه گیری روزافزون باعث شده تا قهوه نوشی به خانه ها نیز کشیده شود. یکی از محبوب ترین روش های دم آوری قهوه ، علی الخصوص در خانه ها، فرنچ پرس است. این مطلب از وبسایت تلنت به دم آوری قهوه با فرنچ پرس می پردازد.

دم آوری قهوه فرانسه با فرنچ پرس

روش دم آوری قهوه با فرنچ پرس

فرنچ پرس (French press) که با نام های کافی پرس (Coffee press) و cafetière نیز شناخته می شود، یک ابزار دم آوری قهوه به روش غوطه وری است که اگرچه برای دم آوری قهوه شناخته شده تر است، اما می توان از آن در دم آوری چای و برخی دیگر از نوشیدنی ها استفاده کرد. اولین بار این دم افزار در سال ۱۸۵۲ میلادی و توسط ژاک ویکتور دلفورژ (Hacques-Victor Delforge) و هانری اتومایر (Henri-Otto Mayer) به ثبت رسید.

در طول سالیان زیاد، فرنچ پرس دستخوش تغییرات زیادی در طراحی شده است. اولین مدل آن، که به احتمال بسیار زیاد در فرانسه ساخته شده، از یک صفحهٔ فلزی که روی میله ای نصب می شد و کاربر آن را در محفظه ای از آب داغ و قهوهٔ آسیاب شده فشار می داد، تشکیل شده بود. در سال ۱۸۵۲ دو مرد فرانسوی به نام های هنری و ژاک که یکی از آن ها تاجر و دیگری فلزکار بود، نوع پیشرفته تری از فرنچ پرس را به ثبت رساندند. بعدها در سال های ۱۹۲۸ و ۱۹۵۸ نیز تغییراتی بر روی این دم افزار صورت گرفت و برندهای متعددی سعی در تولید آن کردند.

فرنچ پرس مدرن از یک محفظهٔ استوانه ای که غالباً شیشه ای یا پلاستیکی است ساخته می شود. یک درب فلزی یا پلاستیکی و یک پیستون که دارای یک سیم فولادی ضدزنگ یا فیلتر مشبک نایلونی است، درون محفظهٔ استوانه ای قرار می گیرد. فرنچ پرس نسبت به دیگر انواع قهوه سازها از قابلیت حمل بیشتری برخوردار است، حتی در نوعی از آن به نام Travel Mug، محفظهٔ استوانه ای به جای شیشه از پلاستیک ساخته شده است.

فرنچ پرس قهوه را با استفاده از روش غوطه وری دم آوری می کند. در این ابزار، قهوهٔ آسیاب شده در آب داغ غوطه ور شده و سپس با فشاردادن فیلتر به سمت پایین قهوه آماده می شود. در دم اوری قهوه با فرنچ پرس دمای آب می بایست حدود ۲۰۰ درجهٔ فارنهایت (۹۳.۵ درجهٔ سانتی گراد) باشد تا قهوه به صورت بهینه عصاره گیری شود. هر چقدر دمای آب بالاتر باشد، طعم قهوه سوخته تر و هر چقدر پایین تر باشد، قهوه به صورت ناقص عصاره گیری خواهد شد که طعمی آبکی را ایجاد می کند.

همانطور که ذکر شد، فرنچ پرس را نه تنها در دم آوری قهوه، بلکه در دم آوری چای های سبک مانند چای هندی و چای هایی که نیاز به دم آوری طولانی تری دارند، مانند چای چینی مورد استفاده قرار داد.

مقاله پیشنهادی: آموزش نحوه دم آوری قهوه با سایفون (کلیک کنید)

دم كردن قهوه با فرنچ پرس

نحوه دم آوری قهوه با فرنچ پرس

استفاده از فرنچ پرس کار دشواری نیست. برای دم آوری قهوه با فرنچ پرس به دم افزار، آب تصفیه شده، دانهٔ قهوه، آسیاب قهوه، کتل و ترازو نیاز دارید. در صورتی که آسیاب قهوه ندارید، می توانید از قهوهٔ آسیاب شده استفاده کنید، اما سعی کنید قهوه در کمترین زمان ممکن قبل از دم آوری آسیاب شده باشد. به منظور روش دم اوری قهوه با فرنچ پرس می توانید دستورالعمل زیر را دنبال کنید.

  1. فرنچ پرس را بر روی یک سطح خشک و مسطح قرار داده، دستهٔ آن را به آرامی گرفته و پیستون را بالا بکشید.
  2. سپس به ازای هر ۱۷۰ تا ۲۰۰ گرم آب، ۷ یا ۸ گرم قهوهٔ متوسط آسیاب شده داخل محفظه بریزید. (نسبت ۱:۱۲)
  3. آب داغ (حدوداً ۹۳ درجهٔ سانتی گراد) را به قهوه اضافه کرده و به آرامی هم بزنید.
  4. اکنون پیستون را با دقت دوباره در محفظه قرار دهید ولی به سمت پایین فشار ندهید. ۴-۳ دقیقه صبر کنید.
  5. بعد از گذشت مدت زمان ذکرشده، به آرامی و با فشاری ثابت پیستون را به پایین فشار دهید. در نهایت می توانید قهوه را در فنجان ریخته و سرو کنید.
  6. پس از هر بار استفاده، دم افزار را با آب شسته و کاملاً خشک کنید.

روش های دم آوری قهوه متعدد و گوناگون هستند. علاقه به نوشیدن قهوه باعث افزایش استفاده از روش های دم آوری گوناگون و دم افزارهای متفاوت شده است. نحوه دم آوری قهوه با فرنچ پرس یکی از محبوب ترین روش های دم آوری قهوه است که به دلیل سهولت استفاده، تهیهٔ قهوه ای با بادی بالا و خوش طعم و همینطور قابلیت حمل طرفداران زیادی را به خود اختصاص داده است.

‫0/5 ‫(0 نظر)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.