گواهینامه های قهوه

گواهینامه‌ها و لیبل‌های قهوه برای مصرف گنندگان دربارهٔ شیوه‌های کشاورزی مورد استفاده در راستای تولید یک قهوهٔ خاص اطلاعاتی را فراهم می‌آورد. از آنجایی که قهوه‌هایی که از گواهینامه‌های خاصی برخوردار هستند غالباً با قیمت بالایی به فروش می‌رسند، تولیدکنندگان معمولاً علاقه مند به اخذ گواهینامه‌های مرتبط با قهوه هستند. از طرف دیگر، مصرف کنندگان نیز به دلیل شفافیت‌هایی که گواهینامه‌ها به همراه دارند، مصرف قهوه‌هایی که گواهینامه‌ای را به خود اختصاص داده‌اند در اولویت قرار می‌دهند.

انواع گواهینامه‌های قهوه

اما گواهینامه‌های مرتبط با قهوه را چه موضوعاتی تشکیل داده و هر کدام از آن‌ها به چه مواردی اختصاص داده شده‌اند؟

گواهینامه تجارت عادلانه (Fair trade certification)

تجارت عادلانه را شاید بتوان شناخته شده ترین گواهینامهٔ اخلاقی در زمینهٔ تولید محصولات کشاورزی دانست. تجارت عادلانه برای محصولاتی که در ایالات متحدهٔ آمریکا تولید می‌شوند از سه نوع گواهی برخوردار است: Fair Trade USA، Fairtrade America و IMO Fair for Life. در مجموع این گواهینامه‌ها به ایجاد اقتصادی که از زندگی بهتر برای خانواده‌های کشاورز از طریق دسترسی به بازار برای تولیدکنندگان به حاشیه رانده شده، روابط تجاری پایدار و عادلانه و حمایت و آگاهی مصرف کننده، حمایت می‌کند، کمک می‌نماید.

به بیان دیگر، تجارت منصفامه یک استراتژی در جهت کاهش فقر و توسعهٔ پایدار به حساب می‌آید. تجارت منصفانه، فرصت‌های اجتماعی و اقتصادی را از طریق مشارکت اجتماعی با کشاورزان حاشیه نشین در کشورهای در حال توسعه ایجاد کرده تا مشتریان بیشتری به محصولات آن‌ها دسترسی داشته باشند. در مقابل، تولیدکنندگان نیز می‌بایست استانداردهای تعیین شده توسط مرجع صدور گواهینامه را رعایت نمایند.

تجارت منصفانه استانداردهای مشخصی را تعیین کرده که به توسعهٔ پایدار برای برخی از تولیدکنندگان کوچک تر و کارگران در مزارع در کشورهای جهان سوم کمک می‌کند. چنانچه تولید کننده‌ای تمایل به اخذ گواهی تجارت منصفانه داشته باشد، لازم است از این استانداردها پیروی کند. بر اساس این استانداردها، کار اجباری و استفاده از کودکان برای کار ممنوع است، شرایط کار باید برای همهٔ کارگران عادلانه بوده و حقوق باید برابر یا بیشتر از حداقل دستمزد موجود باشد.

گواهینامه دوستدار پرندگان (Bird-Friendly)

گواهینامهٔ دوستدار پرندگان توسط بوم شناسان در مرکز پرندگان مهاجر اسمیتسونیان (Smithsonian Migratory Bird Center) ارائه می‌شود. این گواهینامه دارای قوی ترین استانداردهای سایه/زیستگاهی در بین گواهینامه‌های قهوه بوده و با اصطلاح ‘Shade-grown’ در ارتباط است. این اصطلاح هم که به نوعی به گواهینامه‌ای اشاره دارد را تقربیاً می‌توان معادل در «سایه رشد کرده» دانست. این گواهینامه تأیید می‌کند که قهوه به گونه‌ای رشد کرده که از تنوع زیست محیطی و جنگل‌ها محافظت نموده است. قهوه‌ای که در سایه رشد پیدا کرده، اساساً در زیر سایه بانی از درختان بوده که زیستگاهی برای پرندگان، حشرات و سایر گونه‌های حیات وحش فراهم کرده و در نهایت به حفظ تعادل اکولوژیکی منطقه کمک کرده است.

با هدف اطمینان از جنگل‌های استوایی برای پرندگان مهاجر، گواهینامهٔ دوستدار پرندگان، قوی ترین استانداردهای کشت و رشد قهوه در سایه و زیستگاه را بین سایر گواهینامه‌ها داراست. معیارها شامل وجود یک سایبان (درخت) با حداقل ۱۲ متر ارتفاع است. تاج پوشش می‌بایست از حداقل دو لایه پوشش گیاهی تشکیل شده باشد. همچنین حداقل ۴۰ درصد از پوشش سایه پس از هرس را فراهم آورد. برای کسب این گواهینامه، برخورداری از گواهینامهٔ ارگانیک نیز ضروری است.

اتحادیهٔ جنگل‌های بارانی (The Rainforest Alliance)

گواهینامهٔ قهوه Rainforest Alliance نوعی گواهی است که تأیید می‌کند قهوه به گونه‌ای تولید شده که پایداری زیست محیطی، اجتماعی و اقتصادی را ارتقا دهد. اتحادیهٔ جنگل‌های بارانی سازمانی غیرانتفاعی است که با هدف حفظ تنوع زیستی و ارتقای معیشت پایدار در مناطقی که قهوه در آن کشت می‌شود فعالیت می‌کند. کشاورزان قهوه برای دریافت این گواهینامه می‌بایست از مجموعه‌ای از استانداردها و معیارهایی که پایداری و حفاظت از محیط زیست را افزایش می‌دهند پیروی کنند. این استانداردها از موارد زیر تشکیل شده‌اند:

گواهینامه ارگانیک USDA

گواهی قهوهٔ ارگانیک نوعی گواهی است که تأیید می‌کند قهوه با استفاده از روش‌های کشاورزی ارگانیک رشد و فرآوری شده است. روش‌های کشاورزی ارگانیک آن‌هایی هستند که در آن‌ها از استفاده از آفت‌کش‌های مصنوعی، کودها و سایر مواد شیمیایی اجتناب شده و در عوض بر روش‌های طبیعی برای مدیریت آفات و حفظ حاصلخیزی خاک تکیه شده است. برای دریافت گواهی ارگانیک، کشاورزان قهوه باید مجموعه‌ای از دستورالعمل‌ها و استانداردهای دقیق را دنبال کنند که مهم ترین آن‌ها شامل موارد زیر می‌شود:

علاوه بر رعایت این استانداردها، کشاورزان قهوه باید سوابق دقیقی از شیوه‌های کشاورزی خود داشته باشند و تحت بازرسی‌های منظم توسط سازمان صدور گواهی برای اطمینان از رعایت مداوم باشند.

گواهینامه یو.تی.زد (UTZ Certificate)

UTZ هم اکنون به عنوان بخشی از اتحادیهٔ جنگل‌های بارانی به حساب می‌آید. UTZ یک برنامهٔ صدور گواهینامه برای تولید قهوهٔ پایدار است. این شرکت در سال 2002 توسط گروهی از برشته‌کاران قهوه و سایر سهامداران در صنعت قهوه که می‌خواستند شیوه‌های کشاورزی پایدار را ترویج داده و معیشت کشاورزان قهوه را بهبود بخشند، تأسیس شد.

UTZ با کشاورزان، شرکت‌ها و سایر سهامداران در زنجیرهٔ تامین قهوه با هدف حصول اطمینان از تولید قهوه به گونه‌ای که جنبه‌های زیست محیطی و مسئولیت اجتماعی آن در نظر گرفته شده باشد، فعالیت می‌کند. برنامهٔ UTZ استانداردهایی را برای تولید قهوهٔ پایدار تعیین می‌کند و مزارع و شرکت‌های زنجیرهٔ تامین در صورت رعایت این استانداردها می‌توانند برای صدور گواهینامه اقدام کنند.

استانداردهای UTZ طیف وسیعی از موضوعات را پوشش می‌دهند، از جمله:

برنامهٔ UTZ برای کشاورزان و شرکت‌های زنجیرهٔ تأمین در جهت استقرار این استانداردها، آموزش و پشتیبانی‌های لازم را فراهم می‌آورد. مزارع و شرکت‌های معتبر می‌توانند از برچسب UTZ بر روی محصولات قهوهٔ خود استفاده کرده تا تعهد خود را به پایداری نشان دهند.

‫5/5 ‫(1 نظر)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.