قهوه تک خاستگاه چیست و معرفی بهترین روش دم آوری قهوه سینگل اوریجین

امکان ندارد علاقه مند به قهوه باشید و اسم قهوه تک خاستگاه را نشنیده باشید. ممکن است این واژه را در کافهٔ محلهٔ خود و یا تبلیغات آن را در اینستاگرام دیده باشید. اما آیا تابحال از خود پرسیده اید که تک خاستگاه دقیقاً به چه معناست؟ با این مطلب از وبسایت قهوه تلنت همراه باشید تا با همه چیز در مورد قهوه سینگل اوریجین (تک خاستگاه) آشنا شوید.

قهوه تک خاستگاه چیست ؟

اصطلاح تک خاستگاه و یا سینگل اوریجین چیست. Single Origin به نوع خاصی از دانه، سطح برشته کاری و یا نوشیدنی اشاره ندارد. در حقیقت اگر بسته ای از دانه های قهوه را با برچسب تک خاستگاه مشاهده کردید، به این معنی است که آن قهوه از یک منطقه مشخص آمده است. نکته ای که دوستداران قهوه تک خاستگاه قدردانی می کنند این است که می توان آن را در یک مزرعه و یک منطقه ردیابی کرد. در واقع شما می توانید کل فرآیند را به یک مزرعه یا کشاورز خاص ردیابی کرده و یک نقطهٔ مبدأ تعیین شده با طعم خاص را شناسایی کنید. نوشیدن قهوه تک خاستگاه راهی برای به دست آوردن درکی عمیق تر از این است که قهوه از کجا آمده و چرا این طعم خاص را داراست.

قهوه تک خاستگاه چیست

نقطهٔ مقابل قهوه تک خاستگاه، قهوه ترکیبی است. تفاوت اصلی قهوه سینگل اوریجین و قهوه بِلِند (ترکیبی) این است که قهوه بلند از دانه های قهوه که از مزارع و مکان های مختلف آمده اند ساخته شده است. از طرف دیگر، قهوه های سینگل اوریجین فصلی بوده و اساساً به صورت محدود تولید می شوند. این در صورتی است که قهوه های ترکیبی در تمام طول سال در دسترس بوده و به طور گسترده تولید می شوند.

مقاله پیشنهادی: قهوه ترکیبی چیست (کلیک کنید)

در حالی که برخی از قهوه های تک خاستگاه از یک مزرعهٔ خاص به دست آمده اند، برخی دیگر از مزارع مختلف در یک منطقهٔ خاص هستند. تا زمانی که تمامی دانه ها از یک کشور و منطقه آمده باشند، سینگل اوریجین به حساب می آیند. به عبارتی اگر واژه ای نظیر ‘single estate’ یا ‘micro-lot’ بر روی بسته بندی قهوه چاپ شده باشد، نشان دهندهٔ این است که تمامی دانه های قهوه آن بسته از یک مزرعهٔ خاص به دست آمده اند.

قهوه های تک خاستگاه از طعمی متمایز و بسیار با کیفیت برخوردارند. این طعم بر اساس آب و هوای منطقه ای که در آن قهوه رشد کرده و همینطور شرایطی که تولیدکننده برای آن فراهم آورده، متنوع است. اما قهوه های تک خاستگاه به طور کلی از طعمی قوی و شفاف و مشخص برخوردار هستند.

همانطور که پیش تر ذکر شد، قهوه تک خاستگاه هیچ رابطه ای با نوع دانهٔ قهوه ندارد. در واقع قهوه سینگل اوریجین می تواند دانهٔ عربیکا، ربوستا یا لیبریکا باشد. همچنین درجهٔ رست تعیین کنندهٔ قهوه سینگل اوریجین نیست؛ این قهوه می تواند از درجهٔ رست روشن، متوسط یا تیره برخوردار باشد.

قهوه تک خاستگاه می تواند از هر کشوری آمده باشد، اگرچه اساساً قهوه سینگل اوریجین از منشأ کشورهایی که شرایط اقلیمی مناسب داشته و در نتیجه دانه های با کیفیت در آن ها رشد می یابد، مورد استفاده قرار می گیرند. دانه های با کیفیت پایین عمدتاً ترکیب می شوند و به عنوان سینگل اوریجین ارائه نمی شوند.

بهترین خاستگاه های قهوه سینگل اوریجین

کشورهایی که در ادامه آمده را می توان به عنوان بهترین خاستگاه های قهوه سینگل اوریجین قلمداد کرد:

کلمبیا

در کشور کلمبیا غالباً دانهٔ قهوه عربیکا با بادی متوسط، نوت های طعمی شکلات، کارامل، توت ها، مرکبات و ادویه ای کشت می شود.

کنیا

قهوه کنیا را بیشتر دانه های عربیکا تشکیل داده و اسیدیتهٔ بالا، بادی سنگین و طعم های گُلی دارد.

اتیوپی

یکی از خاستگاه های مورد علاقهٔ قهوه نوشان، اتیوپی است، چرا که قهوه این کشور از نظر اسیدیته و بادی بسیار متعادل بوده و با روش طبیعی که منجر به ایجاد نوت های میوه ای می شود، فرآوری می شوند.

برزیل

کشور برزیل سهمی معادل ۴۰ درصد از تولید کل قهوه در جهان را داراست. در حدود ۷۰ درصد از قهوه تولیدی برزیل را دانهٔ عربیکا با طعم شیرین و نوت های شکلاتی، آجیلی و مرکبات تشکیل داده است. قهوه برزیل به دلیل بادی خوشایند و اسیدیتهٔ پایین از محبوبیت زیادی برخوردار است.

پرو، گواتمالا، تانزانیا و نیکاراگوئه از دیگر کشورهای مشهور در زمینهٔ قهوه سینگل اوریجین هستند.

قهوه سینگل اوریجین چیست

برای مشاهده قیمت و خرید قهوه تخصصی کلیک کنید

تفاوت قهوه سینگل اوریجین با قهوه تخصصی

قهوه سینگل اوریجین را می توان به دو نوع تقسیم کرد: قهوه تک خاستگاه تخصصی و قهوه سینگل اوریجین تجاری. همانطور که می دانید، برای قهوه تخصصی یا قهوه اسپشیال یک تعریف مشخص وجود دارد: فقط در مطلوب ترین شرایط آب و هوایی و کشاورزی می توان قهوه تخصصی را پرورش داد. علاوه بر این قهوه تخصصی قهوه ای است که از طرف انجمن قهوه تخصصی (SCA) امتیازی بین ۸۰ تا ۱۰۰ را از آن خود کرده باشد. در نتیجه هر قهوه تک خاستگاهی قهوه تخصصی نیست. قهوه هایی که امتیازشان پایین تر از ۸۰ باشد، با عنوان قهوه های تک خاستگاه تجاری تقسیم بندی می شوند.

بهترین روش دم آوری قهوه تک خاستگاه چیست

هدف اصلی از نوشیدن قهوه تک خاستگاه، لذت بردن از طعم اصلی قهوه است. بنابراین بهتر است به آن چیزی از قبیل شیر یا شکر اضافه نکنید. بهترین روش دم آوری قهوه سینگل اوریجین معمولاً استفاده از دم افزارهای دستی از قبیل کمکس و وی ۶۰ است. دم افزارهای نسل سوم به دلیل امکان کنترل بر پروسهٔ دم آوری، اساساً بهترین طعم را از دل قهوه سینگل اوریجین و همچنین قهوه تخصصی بیرون می کشند.

قهوه تکخاستگاه رفته رفته علاقه مندان بیشتری را به خود جذب کرده و جایگاهی قابل قبول در میان قهوه نوشان به دست آورده است. نوشیدن قهوه سینگل اوریجین امکان درک طعم های ذاتی قهوه را ایجاد کرده و تجربه ای دلپذیر از قهوه نوشی فراهم می کند.

‫5/5 ‫(1 نظر)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.