قهوه لیبریکا چیست و تفاوت دانه قهوه لیبریکا با عربیکا و ربوستا

اکثر قهوه نوشان، قهوه را تنها به عربیکا و یا ربوستا محدود می دانند، اما واقعیت این است که دانه های قهوه از انواع دیگری نیز برخوردار هستند. لیبریکا یکی از انواع قهوه است که خصوصیات منحصربفرد خود را داراست. اما قهوه لیبریکا چیست و این خصوصیات منحصربفرد چه مواردی را شامل می شوند؟ در این مطلب از وبسایت قهوه تلنت به آشنایی با قهوه لیبریکا خواهیم پرداخت.

قهوه لیبریکا

قهوه لیبریکا چیست ؟

قهوه لیبریکا (Liberica Coffee) که معمولاً با عنوان ‘Liberian Coffee’ شناخته می شود، گونه ای از گیاهان گلدار از خانواده Rubiaceae است که از آن در جهت تولید قهوه استفاده می شود. درختان قهوه لیبریکا بسیار بلند هستند و گاهی ارتفاع آن ها تا ۲۰ متر نیز می رسد. لیبریکا از بزرگترین اندازه گیلاس، دانه و برگ برخوردار است. شکل دانه قهوه لیبریکا در میان انواع دیگر، از جمله عربیکا و ربوستا کاملاً منحصربفرد است. شکل نامتقارن و کوتاه تر بودن یک طرف دانه لیبریکا نسبت به طرف دیگر باعث تمایز ظاهر این نوع قهوه شده است.

بر خلاف عربیکا و ربوستا، لیبریکا در سراسر جهان طرفداران زیادی ندارد؛ کمتر از ۱.۵ درصد از قهوه تولید شده در جهان را لیبریکا تشکیل می دهد. اولین کشت تجاری این قهوه در فیلیپین اتفاق افتاد. اگرچه لیبریکا بومی مرکز و غرب آفریقا به حساب می آید، اما در مناطقی از جمله کلمبیا، ونزوئلا، فیلیپین و جاوه نیز کشت می شود. می توان گفت اکثر تولیدات لیبریکا از جنوب شرقی آسیا، به ویژه فیلیپین، مالزی و اندونزی می آید.

مقاله پیشنهادی: قهوه عربیکا چیست (کلیک کنید)

تفاوت دانه قهوه لیبریکا با عربیکا و ربوستا

تمامی انواع اصلی قهوه از نظر خصوصیات فیزیکی، طعم و البته نحوه مصرف تفاوت هایی با یکدیگر دارند. قهوه عربیکا با سهمی بیش از ۶۰ درصد از تولید قهوه در جهان، بیشترین طرفدار را به خود اختصاص می دهد. دانه های قهوه عربیکا به دلیل شیرینی و پیچیدگی طعمی بسیار محبوب به شمار می روند. بسته به تنوع، محل رشد، روش فرآوری و نحوه رست ، عربیکا می تواند طیف گسترده ای از طعم ها از جمله نت های گُلی، آجیلی، میوه های هسته دار، شکلاتی، تافی، … را در بر گیرد. از طرف دیگر، دانه های ربوستا اگرچه نسبت به عربیکا با کیفیت پایین تری شناخته می شوند، اما همچنان دوستدارانی دارند. ربوستا اساساً فاقد خصوصیت شیرینی و پیچیدگی طعمی است و در عوض با طعم های تلخی و شدید و همینطور کافئین بالا شناخته می شود.

اما دانه های قهوه ی لیبریکا که در مقیاس جهانی به سختی مورد توجه قرار می گیرند، به دلیل اندازه بزرگشان (تقریباً دو برابر بزرگتر) و شکل نامنظم و نامتقارنشان به راحتی از انواع عربیکا و ربوستا متمایز می شوند. به علاوه، دانه قهوه لیبریکا غالباً در برابر بیماری ها و آفات قهوه نسبت به عربیکا مقاوم تر است. لیبریکا از ریشه های قوی و برگ های سخت و چرمی برخوردار است و همین موضوع عاملی است برای مقاومت گیاه در برابر شرایط آب و هوایی مختلف، اما گیاه عربیکا کاملاً نقطه مقابل آن به حساب می آید؛ عربیکا برای رشد به شرایطی خاص و بسیار دقیق نیاز دارد.

اما بزرگترین و مهم ترین تفاوت لیبریکا با عربیکا و ربوستا را می توان طعم آن ها دانست. مشخصات طعمی لیبریکا جایی بین عربیکا و ربوستا قرار دارد. به دلیل اندازه بزرگ گیلاس های قهوه لیبریکا، دانه های قهوه با قندهای بیشتری در تماس هستند و نتیجه  طعمی شیرین، میوه ای و گُلی خواهد شد. این خصوصیات طعمی با فرآوری طبیعی خود را بیشتر نشان خواهند داد. در واقع اغلب گفته می شود لیبریکا حتی از عربیکا نیز از شیرینی بیشتری بهره مند است. در عین حال، از لیبریکا طعم های دودی و چوبی دریافت می شود که با رست های تیره تشدید می گردد. طعم های چوبی و دودی در نوع بی کیفیت لیبریکا نیز یافت می شود.

از طرف دیگر، تولید و عرضه محدود این نوع قهوه باعث قیمت بالاتر آن نسبت به انواع دیگر شده است. دانه های قهوه ی لیبریکا از ۱.۲۳ گرم کافئین در هر ۱۰۰ گرم برخوردار هستند که رقم ناچیزی به حساب می آید.

مقاله پیشنهادی: قهوه کامرشیال چیست (کلیک کنید)

قهوه لیبریکا چیست

خصوصیات قهوه لیبریکا

همانطور که کمی پیش تر ذکر شد، بزرگی گیلاس ها و دانه ها، طعم های شیرین، گلی، میوه ای، چوبی و دودی و همینطور میزان کافئین پایین، از مهم ترین خصوصیات قهوه لیبریکا به شمار می روند. اما مورد آخر (میزان کافئین پایین) به همراه قیمت بالا و همچنین طعم های گاهاً ناخوشایند از دلایل عدم محبوبیت لیبریکا به حساب می آیند.

اگرچه لیبریکا به اندازه همتایان خود محبوب نیست، اما بخش مهمی از میراث قهوه را شامل می شود. در حال حاضر تحقیقات جالبی با هدف بهبود طعم و افزایش کیفیت قهوه لیبریکا در حال انجام است، چرا که این نوع قهوه از پتانسیل بالایی در ایجاد طعم های خوشایند برخوردار است و البته به دلیل مقاومت در برابر شرایط آب و هوایی مختلف، می تواند گزینه مناسبی برای کشت و تولید قهوه باشد.

‫0/5 ‫(0 نظر)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.