4 تفاوت قهوه ترک با اسپرسو و فرانسه

قهوه ترک، یک نوع قهوه سنتی و پرطرفدار در سراسر دنیا به ویژه در ترکیه است. این قهوه با استفاده از قهوه رست آسیاب ریز به همراه آب و گاهی شکر تهیه می شود. قهوه ترک به دلیل طعم خاص و فراوانی ترکیبات در آن، به عنوان یکی از بهترین نوشیدنی‌های قهوه‌ای در جهان شناخته می‌شود. اما تفاوت قهوه ترک با اسپرسو و فرانسه در چیست ؟

از اصلی ترین تفاوت قهوه ترک با اسپرسو و فرانسه

فرق بین قهوه ترک و فرانسه

خرید قهوه ترک قیمت قهوه ترک

قهوه ترک و قهوه فرانسوی دو نوع قهوه سنتی و محبوب در جهان هستند، اما تفاوت‌هایی در روش تهیه و طعم آن‌ها وجود دارد. تفاوت بین قهوه ترک و فرانسه شامل موارد زیر می شود :

روش تهیه و سرو

اولین تفاوت بین این نوع قهوه، روش تهیه و آماده سازی آن ها است. در قهوه ترک، قهوه آسیاب با آب در جازوه جوشانده می شود و سپس در فنجان های کوچک سرو می شود. در قهوه فرانسوی، قهوه خشک با آب جوشانده و سپس در بستری به نام فیلتر قرار داده می شود و پس از چند دقیقه، قهوه نهایی سرو می شود.

طعم

از دیگر فرق قهوه ی ترک و فرانسه، طعم آن ها است. قهوه ترک طعمی بسیار قوی و تلخ دارد، در حالی که قهوه فرانسوی طعمی ملایم‌تر و با ترکیبات فراوانی از جمله نعناع، وانیل، شکلات و… دارد. میزان آب قهوه فرانسوی نسبت به قهوه ترک بیشتر است که به ملایم تر شدن طعم قهوه کمک می کند.

به طور کلی، قهوه ترک و قهوه فرانسوی دو نوع قهوه محبوب در جهان هستند، اما در روش تهیه، طعم و ترکیبات مورد استفاده در هر یک از آن‌ها تفاوت‌هایی دارد. با توجه به سلیقه شخص، ممکن است یکی از این دو نوع قهوه را بیشتر ترجیح دهد.

4 فرق بین قهوه ترک و اسپرسو

قهوه ترک و اسپرسو نیز مانند قهوه فرانسوی دو نوع قهوه محبوب در جهان هستند، از اصلی ترین تفاوت قهوه ی ترک و اسپرسو، روش تهیه، طعم، غلظت و قیمت آن است.

روش تهیه و سرو

اولین تفاوت بین این دو نوع قهوه، روش تهیه آن ها است. در قهوه ترک، قهوه با آب و شکر در جازوه تهیه و سرو می شود. در اسپرسو، از طریق فشار، آب از قهوه خشک عبور می کند تا قهوه اسپرسو تولید شود.

طعم

تفاوت بعدی، طعم بین قهوه اسپرسو و ترک است. قهوه ترک طعم قوی و تلخ دارد، اما قهوه اسپرسو کمی ملایم تر و با فوم قهوه است.

تفاله قهوه

در فرآیند تهیه قهوه ترک، قهوه آسیاب به آب اضافه و پس از مراحل آماده سازی به همراه تفاله قهوه سرو می شود. این در حالی است که در قهوه اسپرسو از قهوه خشک استفاده می شود و بعد از سرو، تفاله قهوه دور ریخته می شود که سبب مزه متفاوت در این دو قهوه می شود.

سرعت

قهوه اسپرسو با فشار بالا و با سرعت تهیه می شود. قهوه ترک با حرارت و به طور آهسته تر تهیه می شود.

قیمت

دانه قهوه مورد استفاده در هر دو روش می تواند به یک صورت باشد. نکته قابل توجه، نوع آسیاب آن است. قهوه ترک نیاز به آسیاب ریزی دارد و نسبت به آسیاب اسپرسو ریزتر است. اما به دلیل اینکه برای قهوه اسپرسو نیاز به دستگاه آن داریم هزینه خرید و تهیه آن نسبت به قهوه ترک بالاتر است. برای مشاهده و خرید جازوه قهوه ترک می توانید به پارتاک استور مراجعه کنید.

تفاوت قهوه ترک با اسپرسو و فرانسه

به طور کلی، قهوه ترک و قهوه اسپرسو دو نوع قهوه محبوب در جهان هستند، اما در روش تهیه، طعم، قوام و قیمت آن‌ها تفاوت‌هایی وجود دارد.

قهوه ترک بهتر است یا اسپرسو

در ابتدا باید گفت پس از تجربه و شناخت تفاوت قهوه ترک با اسپرسو و فرانسه باید این سوال را از خود بپرسید. انتخاب هر کدام می تواند کاملا به سلیقه شخص وابسته باشد و سلیقه افراد اساسی ترین منطق انتخاب خواهد بود.

طعم

اگر شما به دنبال یک قهوه قوی با طعم تلخ هستید، قهوه ترک گزینه خوبی برای شما خواهد بود. در صورتی که می‌خواهید از یک قهوه ملایم و کرمی با طعم کمی شیرین لذت ببرید، اسپرسو گزینه مناسبی است.

وسایل مورد نیاز

از طرفی، برای تهیه قهوه ترک به هیچ دستگاه خاصی نیاز نیست و شما می‌توانید با استفاده از یک جازوه ساده و چند قاشق قهوه، در خانه به راحتی قهوه ترک تهیه کنید. اما برای تهیه قهوه اسپرسو به دستگاه اسپرسو ساز نیاز است که هزینه بالاتری دارد.
در نهایت، ترجیح بین قهوه ترک و اسپرسو به سلیقه شخص بستگی دارد و باید بر اساس سلیقه خودتان تصمیم بگیرید کدام گزینه بهتر است.

بیشتر بخوانید : طرز تهیه قهوه ترک

کافئین قهوه ترک بیشتر است یا اسپرسو

میزان کافئین در قهوه ترک و اسپرسو به عوامل مختلفی از جمله نوع دانه قهوه، مقدار قهوه برای تهیه، زمان و دمای استخراج قهوه و … بستگی دارد و در نتیجه نمی‌توان به طور قطعی بگوییم که کدام یک کافئین بیشتری دارد. با این حال، به طور کلی، می‌توان گفت که اسپرسو به دلیل روش استخراج سریع‌تر، معمولاً مقدار کافئین بیشتری دارد.

در تهیه قهوه ترک، قهوه برای مدت طولانی تری با آب در تماس است و روش عصاره گیری آن به صورت پختن در جازوه صورت می گیرد که برخلاف اسپرسو، ممکن است برخی از کافئین در قهوه ترک به دلیل این طولانی شدن زمان استخراج، به صورت ناقص استخراج شده و در نتیجه کمتر باشد.

به هر حال، میزان کافئین در هر دو نوع قهوه ممکن است متفاوت باشد و این بستگی به شرایط تهیه قهوه دارد. به عنوان مثال، میزان کافئین در یک فنجان قهوه ترک می‌تواند بین ۶۰ تا ۱۲۰ میلی‌گرم باشد، در حالی که در یک فنجان اسپرسو می‌تواند بین ۶۵ تا ۱۲۵ میلی‌گرم باشد.

بنابراین، اگر به دنبال این هستید که کدام قهوه کافئین بیشتری دارد، باید به شرایط تهیه و ونوع دانه های قهوه توجه کنید.

شاید برای شما جالب باشد : چگونه قهوه مناسب خود را انتخاب کنید ؟ پیشنهاد 4 نوع قهوه

کدام قهوه انرژی بیشتری دارد

استفاده از قهوه می‌تواند به عنوان یک منبع انرژی در طول روز به کار گرفته شود، اما مقدار انرژی که قهوه در اختیار ما قرار می‌دهد، بستگی به میزان کافئین، قند و چربی در آن دارد.
در این مورد نمی‌توان به طور قطعی بگوییم کدام یک از قهوه‌ها انرژی بیشتری دارد، زیرا این موضوع به شرایط مختلفی مانند نوع دانه قهوه، مقدار قهوه برای تهیه، زمان و دمای استخراج قهوه و … بستگی دارد. با این حال، به طور کلی، مصرف قهوه باعث افزایش سطح انرژی و هشدار و بیشتر شدن تمرکز ذهنی می‌شود. همچنین، اگر به طور مناسب و با میزان مناسبی مصرف شود، می‌تواند به کاهش خستگی و افزایش تمرکز کمک کند.
بنابراین، برای تأمین انرژی خود بهتر است از میزان مناسبی از قهوه استفاده کنید و در همین راستا می‌توانید نوع قهوه مورد علاقه خود را انتخاب کنید. برای انتخاب قهوه مورد نظر خود می توانید به فروشگاه تلنت مراجعه کنید.

سخن پایانی

تفاوت قهوه ترک با اسپرسو و فرانسه یکی از جذابیت های این نوشیدنی است. طعم و مزه منحصربه فرد هرکدام مناسب سلیقه های متفاوت افراد است که قهوه ترک یکی از محبوب ترین نوع آن ها است.

مراحل آماده سازی و تهیه قهوه ترک به یک فرآیند خاص نیازمند است. این فرآیند شامل مراحل دم آوری، میزان آب نسبت به قهوه و یا در صورت انتخاب شخص مصرف کننده مقداری شکر تا رسیدن به ظرفیت مناسب است. بعد از جوشیدن، قهوه در فنجان های زیبا و با شیرینی های محلی سرو می شود. در کشور ترکیه، دیدنی‌هایی مانند “مراسم قهوه ترک” وجود دارد که در آن برخی از قوانین و رسوم قهوه ترکیه مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد.

در این مراسمات، افراد برای سرو بهترین قهوه ترک تلاش می کنند. قهوه ترک به عنوان یک محصول صنعتی هم تولید می‌شود و در بسیاری از فروشگاه‌ها و سوپرمارکت‌ها در سراسر جهان قابل دسترسی است.

‫5/5 ‫(1 نظر)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.