دم آوری قهوه با کمکس CHEMEX

چه کسی می گوید که یک شیمیدان نمی تواند به دنیای قهوه پا بگذارد؟ کمکس یک وسیلهٔ انواع دم آوری قهوه است که توسط یک شیمیدان آلمانی طراحی شده است. برخی از افراد کمکس را مربوط به نسل سوم قهوه می دانند، اما واقعیت این است که این ابزار از سال ۱۹۴۱ وجود داشته است. با ما در این مقاله از وبسایت قهوه تلنت همراه باشید تا با این ابزار جذاب کمکس قهوه بیشتر آشنا شوید.

قهوه کمکس چیست

قهوه کمکس چیست؟

قبل از اینکه به قهوه کمکس چیست بپردازیم، لازم است کمی بیشتر در مورد این دم افزار بدانیم. دم افزار کمکس قهوه (Chemex) یک ابزار شیشه ای است که توسط «پیتر شلمبوهم» آلمانی (Peter Schlumbohm) در سال ۱۹۴۱ میلادی احتراع و در شرکت Chemex واقع در ماساچوست تولید و روانهٔ بازار شد. پیتر به دلیل اختراعات متعددش صاحب بیش از ۳ هزار حق ثبت اختراع است که از مشهورترین آن ها می توان به کمکس و کتل اشاره کرد. این دم افزار در سال ۱۹۵۸ توسط مؤسسهٔ فناوری ایلینوی، به عنوان یکی از بهترین محصولات طراحی شدهٔ دوران مدرن انتخاب شد.

شلمبوم برای خلق قهوه کمکس از دو دستگاه آزمایشگاهی الهام گرفت: قیف شیشه ای آزمایشگاهی و فلاسک ارلن مایر. او یک کانال هوا به قیف اضافه کرد تا فضایی برای هوای جابجا شده توسط مایعی که داخل ظرف می چکد باقی بگذارد. او یک بخش به ارلن مایر افزود و سپس آن را با قیف شیشه ای اصلاح شده ترکیب نمود؛ محصول نهایی یک دم افزار بسیار زیبا از جنس شیشه بود.

کمکس از یک فلاسک شیشه ای با شکل ساعت شنی با گردنی قیف مانند و فیلترهای کاغذی مختص به خودش که اساساً کمی ضخیم تر هستند تشکیل می شود. این کاغذ ضخیم تر بخش عمده ای از روغن های قهوه را فیلتر کرده و از قهوه جدا می سازد. این موضوع باعث ایجاد قهوه ای بسیار شفاف و تمیز می شود. یک فنجان قهوه شفاف و تمیز، کافئین و طعم قهوه را حفظ می کند. فیلتر کاغذی ضخیم تر همچنین باعث از بین رفتن کافستول (cafestol) که یک ترکیب افزایش دهندهٔ کلسترول است، می شود. متمایزترین ویژگی بصری کمکس، بخش چوبی آن است که باعث مقاومت بیشتر این ابزار در برابر حرارت خواهد شد.

کمکس قهوه را با استفاده از روش ریزشی (چکانه ای) یا همان Pour over دم آوری می کند، به این معنی که آب از یک بستر قهوه و فیلتری که معمولاً از کاغذ ساخته شده عبور می کند. همانطور که پیش تر ذکر شد، محصول نهایی قهوه دمی شفاف و خوشایندی خواهد بود که طرفداران قهوه را مجذوب خود می کند.

مقاله پیشنهادی: دم آوری قهوه به روش چکانه ای (کلیک کنید)

نحوهٔ دم آوری قهوه کمکس

به منظور آشنایی با نحوهٔ دم آوری قهوه کمکس، بهتر است در ابتدا مختصری به متغیرهای دم آوری بپردازیم.

سایز آسیاب

برای دم آوری قهوه با کمکس، سایز آسیاب می بایست کمی ریزتر از آسیاب فرنچ پرس باشد. اگر قهوه بسیار ریز آسیاب شود، ممکن است بیش ازحد عصاره گیری شود. از طرف دیگر قهوه ای که بسیار درشت آسیاب شود با خطر عصاره گیری ناقص همراه خواهد بود.

نسبت آب و قهوه

اگرچه که نسبت آب به قهوه تا حدی سلیقه ای است، اما می توان گفت نسبت ۱:۱۰ یعنی ۱ گرم قهوه در هر ۱۰ میلی لیتر آب نسبت مناسبی است.

دمای آب

آب با دمای ۹۶-۹۰ درجهٔ سانتی گراد برای دم آوری قهوه با کمکس مناسب تعریف می شود.

زمان دم آوری

مدت زمان عصاره گیری (Extraction Time) بر اساس تکنیک ریزش آب و سایز آسیاب، می تواند بین ۳ تا ۵ دقیقه باشد.

کمکس قهوه

مراحل دم آوری قهوه کمکس

برای دم اوری قهوه با کمکس مراحل زیر را طی کنید:

1) با گرم کردن آب تا دمایی که پیش تر ذکر شد کار خود را آغاز کنید. مقدار قهوه مورد نظر را آسیاب کرده و یا از قهوه از پیش آسیاب شده استفاده نمایید. توجه داشته باشید هر چقدر زمان آسیاب کردن به دم آوری نزدیک تر باشد، عطر و طعم بیشتری از قهوه دریافت خواهید کرد.

2) فیلتر کاغذی را درون دم افزار قرار داده و آن را خیس کنید تا طعم های ناخوشایند کاغذ از بین رود. پس از آن می توانید قهوه آسیاب شده را به فیلتر اضافه کنید. در مرحلهٔ بعدی با استفاده از یک کتری Gooseneck (کتری که گردنی شبیه به غاز دارد) آب را به صورت دورانی و از مرکز به سمت بیرون روی قهوه بریزید. استفاده از این کتری به دلیل فراهم کردن امکان کنترل بر پروسهٔ ریزش آب بسیار ضروری است. در مرحلهٔ اول ریزش لازم است دو برابر مقدار قهوه ای که استفاده کرده اید، آب بریزید. ۳۰ ثانیه صبر کنید. چنانچه قهوه به اندازهٔ کافی تازه باشد، شاهد واکنش قهوه هنگام اضافه شدن آب و آزادشدن دی اکسیدکربن خواهید بود.

3) مجدداً آب را به همان روش قبلی بر روی قهوه بریزید. تمامی آب را یک جا اضافه نکنید. با ریزش آب به صورت پالسی –هر بار ۳۰ گرم آب اضافه کرده و چند ثانیه صبر کنید- عصاره گیری بهتری از قهوه خواهید داشت. پس از اتمام ریزش آب با مقدار مورد نظر، فیلتر کاغذی که حالا حاوی قهوه آسیاب شدهٔ استفاده شده است را خارج کرده، کمی صبر کنید و در نهایت قهوه را سرو نمایید.

مقاله پیشنهادی: دم آوری قهوه با سایفون (کلیک کنید)

قهوه مناسب کمکس

شاید فکر کنید تنها فاکتور مهم در نوع قهوه مناسب کمکس، سایز آسیاب است، در صورتی که این چنین نیست. می توان گفت برای قهوه های دمی که قهوه کمکس هم یکی از انواع آن هاست، استفاده از قهوه تخصصی گزینهٔ بسیار مهمی به حساب می آید. قهوه تخصصی به قهوه ای گفته می شود که از امتیاز بالاتر از ۸۰ برخوردار باشد. امتیاز بالا به معنی وجود کیفیت های خوشایند نظیر عطر و طعم در قهوه است. با استفاده از قهوه تخصصی و دم افزار کمکس از نوشیدن یک فنجان قهوه بی نظیر لذت ببرید.

‫0/5 ‫(0 نظر)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.