فیلتر قهوه چیست + معرفی انواع و بهترین جایگزین فیلتر کاغذی قهوه

اگر علاقه مند به قهوه باشید، احتمالاً با عبارت فیلتر قهوه و علی الخصوص فیلتر کاغذی قهوه آشنا باشید. برای تهیهٔ یک فنجان قهوهٔ خوش طعم و خوشایند، در برخی از روش های دم آوری قهوه به فیلتر قهوه نیازمندیم. اما فیلتر قهوه چیست و چه انواعی را داراست؟ در این مقاله از وبسایت قهوه تلنت به همه چیز در مورد این فیلتر، نحوه استفاده و بهترین جایگزین آن می پردازیم.

انواع فیلتر قهوه

فیلتر قهوه فیلتری است که برای روش های مختلف دم آوری قهوه از جمله روش چکانه ای (اما نه تنها این روش) مورد استفاده قرار می گیرد. در طول فرآیند دم آوری ، آب داغ از میان قهوهٔ آسیاب شده عبور می کند، این فیلتر است که اجازهٔ روانه شدن طعم های غنی به فنجان را می دهد.

فیلترهای قهوه از انواع متفاوتی برخوردار هستند که از جمله رایج ترین آن ها می توان به کاغذی، پارچه ای، پلاستیکی، فلزی یا چینی اشاره کرد. فیلترهای کاغذی یا پارچه ای به نوعی نگهدارندهٔ فیلتر نیازمند هستند، در حالی که انواع دیگر فیلترها که از مواد دیگر ساخته شده اند، خود نقش نگهدارنده را ایفا می نمایند.

هدف استفاده از فیلتر قهوه بسیار واضح است: پس از اینکه آب داغ ترکیبات طعم دهندهٔ دانه های قهوه را حل کرد و طعم، رنگ و عطر آن ها را جذب نمود، آن ها را از قهوهٔ آسیاب شده جدا می سازد. این فیلتر اغلب (نه همیشه) از کاغذ یکبار مصرف ساخته شده و به اندازه ای نازک و متخلخل است که اجازه عبور مایع را بدهد. فراموش نکنید فیلتری که انتخاب می کنید بر آنچه به قهوهٔ آسیاب شده وارد و آنچه از آن باقی می ماند تأثیر می گذارد.

فیلتر قهوه

فیلتر کاغذی قهوه چیست؟

همانطور که گفته شد، فیلتر کاغذی قهوه یکی از رایج ترین و قابل دسترس ترین انواع فیلتر قهوه به شمار می روند. این فیلترها غالباً در دم افزارهای هر دو متد روش چکانه ای، پور اور و دریپ، استفاده می شوند. فیلترهای کاغذی بسیار جاذب بوده و محکم بافته می شوند. این فیلترها اکثر روغن های اضافی قهوه را جذب کرده و قهوه ای شفاف تر ارائه می دهند.

انواع فیلتر کاغذی

فیلتر کاغذی سفیدشده (Bleached Paper Filter) و سفیدنشده (Unbleached)

فیلتر کاغذی قهوه غالباً با دو رنگ سفید و قهوه ای یافت می شوند. این فیلترها در حقیقت نوع سفیدشده و سفیدنشده هستند. هر دو از خمیر کاغذ ساخته شده اند، اما برای سفیدشدن این فیلترها از اکسیژن استفاده شده است. برخی معتقدند که مواد فیلتر پتانسیل ایجاد طعم کاغذ در قهوه را ایجاد می کند. البته این مشکل با خیس کردن فیلتر با آب داغ قبل از شروع دم آوری تا حد زیادی قابل برطرف شدن است.

دسته بندی دیگری فیلترهای کاغذی را از نظر شکل به مخروطی، سبدی و قایقی تقسیم می کند که هر کدام مناسب دم افزار مخصوصی هستند.

نحوه استفاده از کاغذ فیلتر قهوه

فیلترها در ابعاد و سایزهای متفاوتی موجود هستند، قانون بسیار ساده است، هر چه دم افزار بزرگ تر باشد، می بایست از فیلتر بزرگتری استفاده کرد. اما از فیلتر کاغذی چگونه باید استفاده کرد؟ در ادامه یک مثال آورده شده و به پاسخ این پرسش می پردازد.

برای کمکس که یکی از رایج ترین دم افزارها است از فیلتر کاغذی استفاده می کنیم. برای آماده سازی فیلتر کمکس، فیلتر را از وسط تا کنید. سپس دوباره از وسط تا کرده و دو گوشه را به هم نزدیک کنید. انگشت خود را بین لایهٔ سوم و چهارم قرار داده و فیلتر را باز کنید. سپس فیلتر کاغذی را در قسمت مخروطی شکل دم افزار قرار داده و تمامی قسمت های آنرا با آب داغ خیس کنید. این کار به از بین بردن طعم کاغذی فیلتر کمک می کند. فیلتر شما برای شروع دم آوری آماده است.

مقاله پیشنهادی: دم آوری قهوه با کمکس (کلیک کنید)

فیلترهای فلزی (Metal Filters)

فیلترهای فلزی که غالباً از جنس فولاد ضدزنگ ساخته می شوند، به عنوان جایگزینی برای فیلترهای کاغذی با قابلیت استفادهٔ مجدد به شمار می روند. این فیلترها از توری ریزی برخوردارند که به آب اجازه می دهد تا از طریق آن جریان یافته و از طرف دیگر، قهوهٔ آسیاب شده را درون خود نگه می دارند. فیلترهای فلزی به دلیل یکبار مصرف نبودنشان برای محیط زیست زیان آور نیستند. اما استفاده از این فیلترها معایبی را نیز به دنبال دارد؛ فیلترهای فلزی قابلیت جذب روغن های اضافی قهوه را ندارند، به همین دلیل قهوه ای روغنی تر تولید خواهند کرد. اگرچه این نوع قهوه مورد ترجیح افراد زیادی است.

فیلترهای پارچه ای (Cloth Filters)

فیلترهای پارچه ای از موادی مانند پنبه و کنف ساخته می شوند و گزینه ای با قابلیت استفادهٔ مجدد در دم آوری به حساب می آیند. فیلترهای پارچه ای در فیلتر کردن قهوه بسیار کارآمد بوده و یک نوشیدنی شفاف و خوش طعم پدید می آورند. اما نگهداری از آن ها سخت است، چرا که هر بار پس از استفاده می بایست کاملاً شسته و تمیز شوند.

مهم ترین هدف از دم آوری ، نوشیدن یک فنجان قهوهٔ خوش عطر و طعم است. بنابراین هنگام انتخاب فیلتر قهوه این دو فاکتور را از یاد نبرید. در نظر داشته باشید مواد و ساختار فیلتر می تواند تأثیر بسزایی بر محصول نهایی داشته باشد. فیلترهای کاغذی تمایل زیادی به جذب روغن و رسوبات دارند و واضح است که محصول نهایی قهوه ای شفاف خواهد بود. با این حال، گاهی با استفاده از آن ها طعم کاغذ به قهوه اضافه می شود. از سوی دیگر، فیلترهای فلزی اجازه می دهند تا روغن های طبیعی و رسوبات بیشتری از فیلتر عبور و وارد فنجان نهایی شود که بعضاً باعث ایجاد طعم های غنی تر خواهد شد. در نهایت فیلترهای پارچه ای که از پنبه و کنف ساخته می شوند می توانند از نظر طعم و حس دهانی تعادلی بین فیلترهای کاغذی و فلزی ایجاد نمایند.

مقاله پیشنهادی: دم آوری قهوه با v60 (کلیک کنید)

از فیلتر قهوه در کدام روش های دم آوری استفاده می شود؟

از فیلتر قهوه اساساً برای دم افزارها و دستگاه های متدهای پوراور و دریپ از روش چکانه ای استفاده می شود. از مهم ترین دم افزارهای متد پوراور می توان به کمکس، وی۶۰ و کالیتا اشاره کرد. برخی از دم افزارها نیز ترکیبی از متدهای دم آوری هستند، به طور مثال فرنچ پرس و اروپرس که از ترکیب روش های غوطه وری و پوراور استفاده می نمایند.

برای دم افزار کمکس از فیلترهای کاغذی که ۲۰ تا ۳۰ درصد نسبت به نوع عادی این فیلترها سنگین تر هستند استفاده می شود. فیلترهای هاریو وی۶۰ مخروطی شکل بوده و نسبت به فیلترهای کمکس نازک تر هستند. برای دم آوری قهوه با اروپرس از فیلترهای کاغذی گرد و یکبار مصرف استفاده می کنیم که جریان روغن ها و خرده های آسیاب شدهٔ قهوه به فنجان را محدود کرده و قهوه ای شفاف ارائه می دهد. دم افزار فرنچ پرس از یک فیلترفلزی توری برخوردار است که در طول فرآیند دم آوری قهوهٔ آسیاب شده را جدا نگه می دارد. با این فیلتر قهوه ای با بادی بالاتر خواهیم داشت، چرا که فیلتر فلزی دم افزار به روغن ها اجازهٔ عبور می دهد.

مقاله پیشنهادی: دم آوری قهوه به روش چکانه ای (کلیک کنید)

انتخاب فیلتر قهوه با سایز مناسب

اندازه های استاندارد شماره گذاری شدهٔ فیلترهای قهوه در تعیین فیلتر مناسب بر اساس ظرفیت قهوه ساز و دم افزار نقش بسزایی دارد. این اندازه ها از شمارهٔ ۱ تا ۶ متغیر هستند.

فیلترهای قهوهٔ شمارهٔ ۱: برای دم افزارها یا دستگاه هایی با ظرفیت یک فنجان قهوه طراحی شده اند.

فیلترهای قهوه شمارهٔ ۲: این فیلترها برای دستگاه ها و دم افزارهای ۲ تا ۶ فنجان قهوه ساخته می شوند.

فیلترهای قهوهٔ شمارهٔ ۴: این فیلترها برای قهوه سازهای ۸ تا ۱۰ فنجان ایده آل هستند.

فیلترهای قهوهٔ شمارهٔ ۶: برای قهوه سازهای بزرگ با ظرفیت دم آوری بیش از ۱۰ فنجان قهوه، می توان از فیلترهای شمارهٔ ۶ استفاده کرد.

فیلتر قهوه را از کجا می توان تهیه کرد؟

همانند دیگر وسایل و ابزارآلات دم آوری و عصاره گیری قهوه، فیلتر کاغذی، فلزی و پارچه ای قهوه را می توان از فروشگاه های قهوه و اکسسوری قهوه و یا به صورت آنلاین تهیه کرد. برای انتخاب و خرید فیلتر قهوه از مطالبی که در این مقاله آمده استفاده نمایید تا مناسب ترین فیلتر قهوه برای دم افزار مورد نظر خود را خریداری کنید.

جایگزین فیلتر قهوه

احتمالاً تا به حال پیش آمده که دلتان برای یک فنجان قهوهٔ خوش طعم لک زده، اما به دلیل نبودن فیلتر قهوه نتوانسته اید قهوه درست کنید. خبر خوب این است که برای فیلتر قهوه جایگزین هایی وجود دارد که می توانید به راحتی از آن ها استفاده نمایید. بهترین جایگزین های فیلتر قهوه عبارتند از: دستمال حوله ای، دستمال نخی، پارچهٔ نخی و جوراب. البته باید در نظر داشته باشید هیچ کدام از موارد ذکرشده نمی توانند به خوبی و کارآمدی یک فیلتر قهوه عمل کنند، ولی در مواقع ضروری می توان روی آن ها حساب کرد.

‫0/5 ‫(0 نظر)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.