قهوه‌های سرددم برای تابستان

تابستان هنوز آغاز نشده ولی ما سه دستورالعمل ساده برای قهوه‌های سرد را برای شما فراهم کرده‌ایم که به احتمال زیاد در روزهای گرم تابستان 1403، چه در خانه و چه در محیط کار، مفید خواهند بود.

در این مطلب، سه روش مختلف در تهیهٔ یک فنجان قهوهٔ خنک آورده شده است. هر یک از این روش‌ها به مدت زمان متفاوتی برای آماده شدن نیاز دارد، بنابراین شاید بهتر است با طولانی ترین مدت زمان دم آوری شروع کنیم.

قهوهٔ سرددم

سرددم  یا آنچه در میان عوام کلدبرو (Cold brew) بیان می شود روشی است که در آن از مقدار زیادی آب سرد به یکباره استفاده می‌شود. دم آوری سرد تا چندین ساعت به طول می‌انجامد. در این فرآیند نسبت دم آوری (نسبت آب به قهوه) 1:10 یا به عبارتی 90 گرم قهوه و 900 میلی لیتر آب مناسب دم آوری را انتخاب کردیم. می‌توانید غلظت نوشیدنی را بر اساس ترجیحات خود با افزودن قهوهٔ بیشتر یا استفاده از آب کمتر تنظیم کنید.

برای مشاهده قیمت و خرید قهوه اسپشیالیتی ( قهوه تخصصی)کلیک کنیدقهوه کلد برو با شیر

مدت زمان دم آوری ما 12 ساعت بود که اگر بخواهید قهوه تان صبح آماده باشد، بسیار ایده آل است. قهوهٔ سرددم روشی عاری از پیچیدگی است، تنها کاری که باید انجام دهید این است که دانه‌های قهوه را با اندازهٔ درشت آسیاب کرده و درون یک ظرف با گنجایش حدود یک لیتر قرار دهید. سپس آب سرد یا آبی که هم دمای اتاق است را روی سابهٔ قهوه (قهوهٔ آسیاب شده) ریخته و آن را به خوبی بهم بزنید تا تمامی ذرات قهوه کاملاً خیس شوند. سپس ظرف را درون یخچال به مدت ۱۲ ساعت قرار دهید. در نهایت و پس از پایان مدت ۱۲ ساعت، مخلوط آب و قهوه را از داخل یک فیلتر کاغذی گذرانده تا ذرات قهوه از دم کردهٔ آن جدا شوند.

مزایا و معایب کلدبرو چیست؟ بدیهی است که مهم ترین حسن این روش حجم بالای قهوهٔ دم کرده است. اما مشکل این روش را می‌توان مدت زمان مورد نیاز برای آماده شدن به حساب آورد. پیشنهاد می‌کنیم قهوهٔ سرددم را به عنوان عنصری در نوشیدنی استفاده کنید، مثلاً می‌توانید آن را با شیر سرد مخلوط کرده و یا روی قالب‌های یخ ریخته و سرو کنید.

قهوهٔ کلدبرو برای افرادی که از قهوه‌هایی با سطح اسیدیتهٔ پایین تر و همچنین تلخی کمتر لذت می‌برند مناسب است. اگر شما نیز مانند ما از نوت‌های میوه‌ای قهوه لذت می‌برید، پیشنهاد می‌کنیم دانه‌هایی با این خصوصیات از قبیل دانه‌های کنیایی را برای قهوهٔ سرددم استفاده نمایید.

مقاله پیشنهادی:راهنمای خرید قهوه (کلیک کنید)

قهوهٔ سرد ژاپنی (قهوه روی یخ)

قهوهٔ یخی ژاپنی روشی است شامل دستورالعمل دم آوری برای یک روش معمولی مانند وی۶۰ با هدف آماده سازی قهوهٔ سرد.

میزان قهوه‌ای که نیاز دارید دقیقاً همان اندازه‌ای است که برای دم آوری با وی۶۰ استفاده می‌کنید. ما از 15 گرم قهوه استفاده کردیم.  مقدار آب مورد نیاز برای دم آوری قهوه با این روش (برای ۱۵ گرم قهوه) در مجموع ۲۵۰ میلی لیتر است که به دو قسمت تقسیم می‌شود؛ نیمی از این مقدار آب داغ با دمای ۹۴ درجهٔ سانتیگراد و نیمی دیگر تکه‌های یخ خواهد بود.

ابتدا فیلتر کاغذی را با آب داغ بشویید تا طعم کاغذ آن از بین برود، سپس قهوهٔ خود را با اندازهٔ متوسط ​​آسیاب کنید.

در مرحلهٔ اول به مدت ۲:۳۰-۲ دقیقه دم آوری کرده و پس از آن با روش معمول دم آوری را ادامه دهید.

تکه‌های یخ در طول فرآیند دم آوری آب می‌شوند، بنابراین در مقایسه با قهوهٔ کلدبرو مدت زمان بسیار کمتری صرف خواهد شد. مطمئناً زمان مزیت کلیدی این روش است.

در حالت ایده‌آل، بهتر است از تکه‌های یخی که با آب فیلتر شده تهیه شده‌اند استفاده کنید تا طعم قهوه را تحت تأثیر قرار ندهند.

مقاله پیشنهادی:درجه بندی قهوه چیست و چه فاکتورهایی بر گرید بندی قهوه مؤثر هستند (کلیک کنید)

چیلدبرو

در میان روش‌هایی که در این مطلب آورده شده، ساده ترین روش قطعاً چیلدبرو (Chilled brew)  است. همانطور که از نام آن پیداست، این نوع قهوه از طریق خنک کردن قهوه‌ای که با روش دم آوری وی۶۰، کمکس یا کلوردریپر آماده شده است، تهیه می‌گردد.

برای مشاهده قیمت و خرید دم افزار  کمکس  کلیک کنید

قهوه سرد دم ژاپنی

ما برای این روش  15 گرم قهوه و 250 گرم آب استفاده کردیم. دمای آب مورد استفاده نیز ۹۴ درجهٔ سانتیگراد بود. پس از اتمام دم آوری، بهتر است قهوه را در یک ظرف مقاوم در برابر سرما، مانند ظرف فلزی بریزید، زیرا اگر شیشه به سرعت سرد شود، ممکن است بشکند. قهوهٔ دم آوری شده را در ظرف دربسته‌ای در یخچال نگهداری کنید.

متوجه خواهید شد که این روش مشابه ترین نتایج را با روش رایج دم آوری با همان دم افزار دارد. به عبارت دیگر، می‌توانید ورژن سرد قهوهٔ مورد علاقهٔ خود را بنوشید. در عین حال، به محض اینکه نوشیدنی سرد شد، به یخ نیازی نخواهید داشت و عدم نیاز به یخ به معنی رقت صفر است (قهوه رقیق نخواهد شد).

در این روش نیز زمان نکته‌ای بحث برانگیز است. اگر نمی‌خواهید طعم قهوهٔ مورد علاقه‌تان تغییر کند، باید صبر کنید تا قهوه در یخچال خنک شود که ممکن است کمی طول بکشد. ما در طول فرآیند دم آوری به قهوه کمی شکر اضافه کردیم که ظاهراً باعث ازبین رفتن اسیدیته شد البته که مهارت شما در انواع روش های دم آوری قهوه نیز بسیار مهم است. این موضوع علی الخصوص در مورد قهوه‌های آفریقایی مصداق دارد. امیدواریم زمان کافی برای آزمایش این دستور العمل‌ها را داشته باشید، زیرا تابستان فصل قهوه‌های آفریقایی است و ما این گروه از قهوه‌ها را بهترین گزینه برای تابستان می‌دانیم.

منبع: سایت Perfect Daily Grind

 

‫0/5 ‫(0 نظر)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.