گران ترین قهوه دنیا (معرفی قهوه کوپی لوواک)

اگر شما هم یکی از علاقه مندان به نوشیدن قهوه باشید، به احتمال بسیار زیاد با قهوه‌هایی از گونه‌ها، زیرگونه‌ها و خاستگاه‌های متفاوت روبرو شده‌اید. طبیعتاً هر کدام از این قهوه‌ها از قیمت‌های متفاوتی برخوردار بوده‌اند. دانه‌های قهوه عربیکا علی الخصوص از نوع قهوه تک خاستگاه (سینگل اوریجین) و یا قهوه‌های تخصصی، به دلیل کیفیت بالاتر از قیمت بالاتری نیز برخوردارند. اما آیا تا بحال فکر کرده‌اید گران ترین قهوه دنیا چیست و اساساً چرا گران قیمت است؟ با این مطلب از وبسایت قهوه تلنت همراه باشید تا با پاسخ پرسش‌های مطرح شده آشنا شوید.

گران ترین قهوه دنیا

گران ترین قهوه دنیا

گران ترین قهوه جهان، قهوه کوپی لوواک (Kopi Luwak) است که با عنوان Civet نیز شناخته می‌شود. کوپی لوواک از گیلاس‌های قهوه نیمه هضم شده که توسط گربهٔ سیوت (Asian palm civet)‌ خورده و دفع شده تهیه می‌شود. این قهوه عمدتاً در جزایر اندونزیایی سوماترا، جاوه، بالی، سولاسی و در تیمور شرقی تولید می‌شود.

منشأ کوپی لوواک ارتباط نزدیکی با تاریخ تولید قهوه در اندونزی دارد. استعمارگران هلندی مزارع کشت قهوه در اندونزی ایجاد کردند و دانه‌های قهوه را از یمن وارد نمودند. در قرن نوزدهم، کشاورزان در جاوه مرکزی شروع به دم کردن و نوشیدن قهوه از دانه‌های دفع شدهٔ جمع آوری شده در مزارع خود کردند.

تولیدکنندگان دانه‌های قهوه معتقدند که فرآوری، این قهوه را از طریق دو مکانیسم بهبود می‌بخشد: انتخاب: جایی که گربه‌های سیوت فقط گیلاس‌های خاصی را می‌خورند و هضم، که در آن مکانیسم‌های بیولوژیکی یا شیمیایی در دستگاه گوارش حیوان، ترکیب گیلاس قهوه را تغییر می‌دهد.

پس از اینکه حیوان گیلاس قهوه را خورد و در طول هضم، آنزیم‌های گوارشی و شیرهٔ معده از طریق اندوکارپ گیلاس قهوه به آن نفوذ کرده، پروتئین‌های ذخیره شده را تجزیه کرده و پیتیدهای کوتاه تری تولید می‌کنند. این ترکیب اسیدهای آمینه را تغییر داده و عطر قهوه را تحت تأثیر قرار می‌دهد. در طول رست، پروتئین‌ها تحت واکنش شیمیایی میلارد (Maillard reaction) قرار می‌گیرند. تصور می‌شود گربهٔ سیوت رسیده ترین گیلاس‌های قهوه را انتخاب می‌کند. همین انتخاب همانطور که بر فرآیند گوارش تأثیر می‌گذارد بر طعم قهوه نیز تأثیرگذار است.

در گذشته دانه‌های قهوه دفع شده به طور مستقیم در مزارع و جنگل‌ها جمع آوری می‌شد. اما با افزایش تقاضا برای کوپی لوواک، برخی از تولیدکنندگان به روش‌های دیگری از قبیل نگهداری گربهٔ سیوت در قفس روی آوردند. در سال ۲۰۱۴، تولید سالانهٔ کوپی لوواک تنها به ۱۲۷ کیلوگرم رسید.

برای مشاهده قیمت و خرید قهوه اسپشیالیتی کلیک کنید

دلیل قیمت بالای قهوه کوپی لوواک

قیمت بالای کوپی لوواک  دلایل ساده اما مهمی دارد که در ادامه به طور مختصر به آن‌ها می‌پردازیم.

فرآیند تولید غیرمعمول: همانطور که گفته شد، کوپی لوواک از مدفوع سیوت‌هایی که به طور انتخابی گیلاس قهوه رسیده را می‌خورند بدست می‌آید. دانه‌ها تحت تخمیر و تغییرات آنزیمی در سیستم گوارشی سیوت قرار گرفته و اعتقاد بر این است که همین موضوع ویژگی‌های طعمی قهوه را تغییر می‌دهد.

تأمین محدود: تولید کوپی لوواک به دلیل زیستگاه طبیعی سیوت‌ها و همچنین پایین بودن میزان جمع آوری دانه از مدفوع آن‌ها، محدود به حساب می‌آید. بنابراین یکی دیگر از دلایل قیمت بالای این قهوه، کمیابی آن است.

برداشت سخت: جمع آوری دانهٔ کوپی لوواک شامل جستجوی فضولات در طبیعت می‌شود و به همین دلیل کاری سخت و پرهزینه به شمار می‌رود.

مقاله پیشنهادی: بهترین قهوه دنیا (کلیک کنید)

گرانترین قهوه دنیا

خصوصیات قهوه کوپی لوواک

طعم قهوه کوپی لوواک نسبت به نوع و خاستگاه دانه‌های دفع شده، فرآوری، رست و روش دم آوری متفاوت است. توانایی گربهٔ سیوت در انتخاب گیلاس‌های قهوه، رژیم غذایی، سلامتی و سطح استرس سیوت ممکن است بر فرآوری و در نتیجه طعم نهایی تأثیرگذار باشد.

جالب است بدانید کوپی لوواک از نظر متخصصان قهوه و به عبارت بهتر قهوه نوشان، به هیچ وجه قهوه خوشایندی به حساب نمی‌آید. اکثراً معتقدند که کوپی لوواک قهوه‌ای بد و بدطعم است. اما این قهوه به دلیل بافت فوق العاده صاف و نرمش ارزشمند است. این بافت غالباً به علت تخمیر و تغییرات آنزیمی که در طول عبور دانه‌ها از سیستم گوارش اتفاق می‌افتد، حاصل می‌آید.

یکی دیگر از خصوصیات قهوه کوپی لوواک، اسیدیتهٔ پایین آن است. این قهوه در مقایسه با سایر قهوه‌ها اسیدیتهٔ کمتری دارد. به طور کلی، قهوه کوپی لوواک به دلیل بافتی متعادل و پیچیدگی طعمی در میان عده‌ای از افراد از محبوبیت برخوردار است.

شایان ذکر است که پیامدهای اخلاقی و زیست محیطی تولید کوپی لوواک همواره موضوع بحث و جدل بوده است. نگرانی هایی در مورد رفاه سیوت ها در اسارت و پایداری جمعیت سیوتهای وحشی مطرح شده است. در نتیجه، برخی از مصرف کنندگان ممکن است به طور کلی از کوپی لوواک اجتناب کرده و یا به دنبال گزینه های معتبر اخلاقی باشند.

کوپی لوواک گران ترین قهوه‌ دنیا است. قیمت بالا و فرآیند تولید منحصربه ‌فرد کوپی لوواک، آن را به محصولی خاص تبدیل کرده است که علاقه‌مندان به قهوه به دنبال آن هستند.

‫0/5 ‫(0 نظر)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.