دم آوری قهوه پور اور

روش ها و ابزارهای دم آوری قهوه هر روز در حال افزایش و بهبود هستند. انجام برخی از این روش ها به ابزار و دم افزارهای خاصی نیازمند بوده و برخی دیگر با ابتدایی ترین وسایل نیز امکان پذیر هستند. یکی از روش های دم آوری قهوه که انجام آن با وسایل نسبتاً خاص ممکن است، پور اور نام دارد. در این مطلب از وبسایت قهوه تلنت با این روش دم آوری بیشتر آشنا خواهیم شد.

قهوه پور اور چیست

روش دم آوری پور اور

یکی از روش هایی که اساساً با قهوه تخصصی یا همان قهوهٔ تک خاستگاه کاملاً مرتبط است، پور اور (Pour over) نام دارد. پور اور که روشی سنتی به حساب می آید، به معنی ریختن آب بر روی قهوهٔ آسیاب شده تعریف شده و به عنوان یکی از بهترین روش ها برای افرادی که علاقه مند به کنترل بیشتر بر فرآیند دم آوری هستند به حساب می آید.

در روش پور اور، آب عموماً با دمای بالا با حرکت دورانی بر روی قهوهٔ آسیاب شده ای که درون فیلتر دم افزار قرار گرفته ریخته می شود. آب داغ در میان قهوه حرکت یافته و روند عصاره گیری آغاز می گردد. در نهایت محصول نهایی که قهوه ای شفاف و خوشایند است درون فنجان یا هر ظرف دیگری از جمله دم افزار ریخته می شود. از جمله مهم ترین دم افزارهای روش پور اور می توان به کمکس، وی ۶۰ و کالیتا ویو اشاره کرد. اگرچه لازم به ذکر است در برخی دیگر از دم افزارها قهوه با روش های ترکیبی، مانند روش پور اور و روش غوطه وری دم آوری می شود.

روش پور اور در مقایسه با روش های دیگر دم آوری پیچیدگی طعمی بیشتری ایجاد می نماید و شاید همین موضوع باعث شده تا در میان طرفداران قهوه های تک خاستگاه (Single origin) شده است. چرا که دانه های سبز قهوه های تک خاستگاه به خودی خود از مشخصات طعمی ویژه ای برخوردار بوده و روش پور اور باعث به حداکثر رساندن این مشخصات می شود. لازم به ذکر است با تغییردادن متغیرهایی نظیر سرعت ریزش آب، سایز آسیاب و دمای آب، قطعاً نتایج متفاوتی از محصول نهایی دریافت خواهید کرد.

مقاله پیشنهادی: دم آوری قهوه به روش چکانه ای (کلیک کنید)

دم اوری قهوه پور اور

تجهیزات و نکات مهم برای دم آوری قهوه پور اور

ممکن است به نظر برسد گزینه های زیادی برای ریختن آب بر روی قهوه وجود دارد، اما در واقع این چنین نیست. با هم نگاهی به تجهیزاتی که برای دم آوری قهوه به روش پور اور ضروری هستند خواهیم داشت.

1. دم افزار (Brewing Device)

همانطور که گفته شد، دم افزارهای پور اور اساساً مخروطی شکل بوده و از محلی برای نگهداری فیلتر کاغذی برخوردار هستند. وی۶۰، کالیتا ویو و کمکس از محبوب ترین دم افزارهای روش پور اور به حساب می آیند.

2. فیلتر (Filter)

کاغذی یا پارچه ای؟ ممکن است اینطور فکر کنید که فیلتر کم اهمیت ترین فاکتور در دم آوری است، اما فیلترها غالباً به گونه ای طراحی می شوند که با دم افزارهای مختلف تناسب داشته باشند. به طور مثال، برای کمکس از فیلترهای کاغذی که ۲۰ تا ۳۰ درصد سنگین تر هستند استفاده می کنیم. برخی بر این باورند که فیلتر کاغذی طعم نامطلوبی به قهوه اضافه می کند. به منظور جلوگیری از این اتفاق، بهتر است فیلتر را قبل از اضافه کردن قهوه با آب گرم خیس کرده و کمی منتظر بمانید.

3. ترازو (Scale)

شاید فکر کنید ترازو موردی ضروری نیست، اما اگر می خواهید همیشه قهوه ای خوب داشته باشید، نقش ترازو را دست کم نگیرید. بهتر است از ترازوی دیجیتال که از تایمر نیز برخوردار باشد استفاده کنید.

4. کتری (Kettle)

احتمالاً تا به حال به باریستاهایی برخورد کرده باشید که آب داغ را با کتری هایی که گردنی بلند شبیه به قو دارند، بر روی قهوه می ریزند. اما دلیل این موضوع چیست؟ به این کتری ها Goose-neck گفته می شود و به دلیل کنترل زیادی که بر ریزش آب فراهم می آورند، گزینهٔ بسیار محبوب و البته مهمی به حساب می آیند. البته این موضوع به این معنی نیست که نمی توانید از کتری های عادی استفاده کنید، اما نمی توانید انتظار نتیجهٔ مناسبی را داشته باشید.

5. سایز آسیاب (Grind Size)

و در نهایت فراموش نکنید که سایز آسیاب قهوه بر روی عصاره گیری تأثیر فراوانی دارد. در روش پور اور بر خلاف دم آوری قهوه روش غوطه وری ، آب و قهوه به مدت طولانی با یکدیگر در تماس نیستند. بنابراین به منظور استخراج قهوه قبل از آب می بایست برای قهوه سطحی کافی ایجاد کنید، اما نه به اندازه ای که عصاره گیری ناقصی داشته باشد و تلخی ایجاد کند. بهترین انتخاب برای آسیاب قهوه، این است که با سایز متوسط شروع کنید. فراموش نکنید دستگاه آسیاب بی کیفیت، دانه های قهوه را به طور یکنواخت آسیاب نکرده و باعث عصاره گیری نامطلوب خواهند شد.

زمانی که صحبت از دم آوری قهوه در خانه به میان می آید، تمامی نکته هایی که ذکر شد ممکن است غیرضروری به نظر برسند، اما واقعیت این است که هرکدام از این فاکتورها و متغیرها به تنهایی بر نتیجهٔ محصول نهایی که یک فنجان قهوه است تأثیر چشمگیری دارند.

‫5/5 ‫(1 نظر)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.