طرز تهیه قهوه اسپرسو در خانه

اسپرسو را می توان پادشاه قهوه دانست. نوشیدنی محبوبی که از رست تازه دانه های قهوه به روش های متفاوتی به دست می آید. طرز تهیه قهوه اسپرسو یکی از عوامل مهم در فنجان جادویی شما خواهد بود.

اسپرسو نه تنها به عنوان یک نوشیدنی لذیذ و محبوب، بلکه به عنوان یکی از روش‌های تهیه قهوه محبوب بین علاقه‌مندان به قهوه شناخته شده است. همچنین، این نوشیدنی به دلیل اثرات مثبتی که بر روی سلامتی دارد، جزء نوشیدنی‌های سالم و مفید برای بدن نیز شمرده می‌شود.

در ادامه به معرفی 2 روش سریع تهیه اسپرسو اشاره خواهیم کرد.

طرز تهیه قهوه اسپرسو

طرز تهیه اسپرسو با دستگاه خانگی

یکی از بهترین گزینه ها برای پذیرایی از خانواده و دوستان، سرو اسپرسو است. یکی از سریع و حرفه ای ترین روش ها، استفاده از دستگاه اسپرسو ساز برقی است. اما این همه ماجرا نیست.

برای تهیه اسپرسو با دستگاه خانگی، شما به چندین مورد نیاز خواهید داشت:

مراحل تهیه اسپرسو به شرح زیر است:

قبل از شروع هرچیز، دستگاه اسپرسو ساز خود را به صورت منظم تمیز کنید و آن را با آب ترجیحا تصفیه پر کنید. بعد از روشن کردن دستگاه، حتما تا زمان آماده شدن آب گرم صبر کنید. چراغ آب گرم، راهنمای شما خواهد بود.

قهوه اسپرسوی خود را داخل دسته گروپ بریزید و آن را با زاویه 90 درجه با تمپر قهوه آن را تمپ کنید. در نظر داشته باشید فشار متوسط باشد تا قهوه به چگالی مناسب برای اسپرسو برسد. قهوه را حتما به صورت صاف و بدون شیب تمپ کنید.

دسته گروپ را بسته و فنجان یا لیوان قهوه خود را زیر دهنه دستگاه قرار دهید.
دکمه تهیه اسپرسو را فشار داده و صبر کنید تا اسپرسو عصاره گیری شود. این کار حدود 20-30 ثانیه زمان خواهد برد.
اسپرسو تهیه شده را در فنجان یا لیوان خود ریخته و لذت ببرید.

توجه داشته باشید که برای به دست آوردن اسپرسویی با طعم و عطر مطلوب، بهتر است از قهوه با کیفیت و تازه رست استفاده کنید. همچنین، تنظیم فشار و دمای آب در دستگاه نیز می‌تواند به تهیه یک اسپرسو خوشمزه و بهینه کمک کند.

بیشتر بخوانید : راهنمای خرید قهوه

طرز تهیه قهوه اسپرسو بدون دستگاه

همه چیز به دستگاه های اتوماتیک ختم نمی شود. اگر به هر دلیلی دسترسی به دستگاه برقی اسپرسو ساز ندارید، می توانید از جایگزین های دیگر استفاده کنید. در ادامه به دو روش تهیه اسپرسو با موکوپات و جازوه اشاره خواهیم کرد.

طرز تهیه اسپرسو روی گاز

یکی دیگر از راه های تهیه قهوه اسپرسو، استفاده از وسایل روگازی است. عصاره گیری با موکوپات از روش های رایج است که حتی مسابقات جهانی برای آن برگزار می شود. در ادامه به صورت خلاصه تهیه قهوه اسپرسو با موکوپات را برای شما خواهیم گفت.

طرز تهیه قهوه اسپرسو با موکاپات

برای تهیه قهوه اسپرسو با موکاپات شما به چندین مورد نیاز خواهید داشت:

مراحل تهیه قهوه اسپرسو با موکاپات به شرح زیر است:

  1. ابتدا، موکوپات خود را با آب (ترجیحا جوش) تا زیر نقطه سوپاپ پر کنید. استفاده از آب داغ، سرعت عصاره گیری را تسریع کرده و از تلخ شدن قهوه جلوگیری می کند. می توانید از دستمال برای نگهداری محفظه پایین استفاده کنید.
  2. قهوه تازه آسیاب را در بخش بسکت (سبد قهوه) موکوپات بریزید و آن را به آرامی تمپ کنید. سپس قسمت بالایی را محکم پیچ کنید.
  3. موکوپات را روی شعله گاز قرار دهید و صبرکنید تا قهوه عصاره گیری شود. بهتر است شعله گاز را بر روی حرارت کم تا متوسط قرار دهید تا قهوه به آرامی جوش بیاید و احتمال سوختن آن کمتر شود.
  4. هنگامی که قهوه به ظرف بالایی موکاپات رسید، آن را آرام از روی شعله گاز بردارید.
    حالا می‌توانید قهوه اسپرسو خود را به فنجان بریزید و آن را سرو کنید.

برای خرید موکوپات اصل می توانید به سایت پارتاک مراجعه کنید.

طرز تهیه قهوه اسپرسو با شیر جوش

شیر جوش و یا جازوه، قدیمی ترین روش تهیه قهوه بوده است. بیشترین کاربری که از جازوه می شود برای تهیه قهوه ترک است. اما شما می توانید از جازوه برای بهتر کردن قهوه اسپرسو خود استفاده کنید.

در ابتدا قهوه اسپرسو خود را با موکوپات عصاره گیری کنید. در حین انجام عصاره گیری، مقداری شیر با جازوه به جوش بیاورید.

سپس قهوه خود را درون فنجان بریزید و شیر را به آن بیافزایید و اگر دوست دارید با شکر سرو کنید.

سخن پایانی

تهیه یک فنجان اسپرسو به روش های متفاوتی امکان پذیر است. این نوشیدنی به شکل تخصصی در کافی شاپ ها و رستوران ها عرضه می شود. اسپرسو علاوه بر عطر و طعم خاص خود، یک نوشیدنی جادویی پر کافئین است که همه را مجذوب خود می کند. سرو یک فنجان جادویی اسپرسو در کنار خانواده و دوستان به شما کمک خواهد کرد تا لحظات زیبایی را در خاطره خود و دیگران ثبت کنید.

‫0/5 ‫(0 نظر)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.